KCK'den saldırıya kınama

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, dün gece İstanbul'da İbrahim Tatlıses'e yönelik saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

15 Mart 2011 Salı, 17:05
Abone Ol google-news

KCK, İbrahim Tatlıses'e düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Açıklamada başından vurularak ağır yaralanan Tatlıses'e saldırı kınandı.

KCK’nın açıklaması şöyle:

"Kürt sanatçı İbrahim Tatlıses'e karşı İstanbul’da alçakça bir silahlı saldırı gerçekleşmiştir. Bu saldırıyı ve saldırıyı yapanları nefretle kınıyor, değerli sanatçı İbrahim Tatlıses'e acil şifalar diliyoruz. İbrahim Tatlıses ve ailesine ve tüm sevenlerine geçmiş olsun, diyoruz.

Yoksul bir halk çocuğu olarak Urfa’da doğup büyüyen, İbrahim Tatlıses Kürt halkının özgürlük davasına ve özgürlük hareketine hep saygılı davranmayı bilmiştir. Zarar vermemeye özen gösteren ve bir Kürtsever olan İbrahim Tatlıses, Kürt halkına katkılarından dolayı kendisine karşı davalar da açılmıştır. Bu açıdan bizim hareket olarak İbrahim Tatlıses'ten rahatsız olma gibi bir durumumuz söz konusu olmamıştır. Bu nedenle hareketimiz ve hareketimizin yörüngesinde hareket eden herhangi bir birimin İbrahim Tatlıses’e karşı herhangi bir saldırıyı düşünmesi ve yapması asla mümkün değildir.

Diğer önemli bir hususta muhtemel şüpheliler hep Kürt kaynaklı çevreler olarak gösterilmektedir. Ya Kuzey Irak’ tan ya da PKK’den bu saldırı gelmiştir, diyerek Kürtler hedef gösterilmek istenmektedir. Biz Kuzey Irak denilen, Güney Kürdistan’dan kaynaklı olup- olmadığına ilişkin kesin bir şey belirtmek durumunda değiliz. Fakat tüm Kürtlerin suçlanması kasıtlıdır. Her şeyden önce şurası kesindir ki, olayın oluş biçimi ve sonuçları herhangi bir amatör kişi veya grubun yapacağı bir şey olmadığını göstermektedir. İstanbul gibi bir yerde herhangi bir devlet biriminden ilişki ve yardım almaksızın bu biçimde profesyonel bir saldırıyı yapmak mümkün değildir. Bu açıdan bu saldırının arkasında organizeli daha derin güçlerin olduğu açık ortadadır. Buna rağmen hedef saptırmaya dönük beyanatlarda bulunmak ve yayın yapmak belli bir amaca dönük olarak yapıldığı açıktır.

Biz bu çevrelere şunu söylüyoruz. Otuz üç yıllık PKK tarihi boyunca, PKK hangi sanatçı ve yazarı vurmuştur? Nerede sanatçı ve yazarlara silahlı saldırı yapmıştır? Açık ki, böyle bir şey yoktur. Sanatçılara, yazarlara ve aydınlara PKK saldırı yapıyor, tehdit yapıyor, gibi iddialar tamamen art niyetli olup, haklı bir dava yolunda olan Kürt Özgürlük Hareketini bir şiddet ve terör örgütü olarak göstermek büyük bir vicdansızlık, adaletsizlik ve alçaklıktır.

Kürt halk gerçekliğini görmek istemeyen, onun haklı davasını hep terör olarak gösterip çarpıtan bu çevrelere çağrımız şudur: elinizi vicdanınıza koyun. Artık bu yalanlara son verin. Gerçekleri doğru görün, diyoruz. Gerçekler görülmediği müddetçe, Kürt sorunun da çözülemeyeceği ve barışın da gelemeyeceği bilinerek bundan vazgeçilmelidir. Türkiye toplumu ve barışa hizmetin yolu da budur."