Kent merkezi 7 gün trafiğe kapatılacak

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un, 16-21 Ağustos günleri arasında düzenlenecek "Dünya Gençlik Günleri" (DGG) kapsamında Madrid'e yapacağı 4 günlük ziyaretten dolayı, kent merkezi 7 gün boyunca trafiğe kapatılacak.

11 Ağustos 2011 Perşembe, 13:50
Abone Ol google-news

Papa 16. Benediktus, Katolik Kilisesi'nin 1984 yılından bu yana organize ettiği ve bu yıl Madrid'de yapılacak olan "Dünya Gençlik Günleri"ne, 18-21 Ağustos günleri arasında katılacak.

139 ülkeden yaklaşık 1 milyon Katolik genci ağırlayacak olan Madrid'de hazırlıklar sürerken, kent merkezinin 7 gün trafiğe kapatılacak olmasının, şimdiye kadar gerçekleştirilen büyük organizasyonlar arasında bir ilk olduğuna dikkat çekiliyor.

Prens Felipe'nin düğününde, İspanya'nın 2010'da Dünya Kupası'nı kazanmasında ya da 2 milyona yakın kişinin katıldığı "Gay Pride" etkinliklerinde bile Madrid merkezinin bu kadar geniş çapta ve uzun süre trafiğe kapatılmadığını hatırlatan İspanyol basını, "Madridlilerin 7 gün boyunca yürümek zorunda kalacağı" uyarısında bulunuyor.

Organizatörler 50 milyon avroyu bulan harcamaların yüzde 70'inin etkinliklere katılacak Katoliklerden, yüzde 30'unun sponsorlardan karşılandığını belirtti. Yoksul ülkelerdeki Katolik gençlerin Madrid'e gelebilmesi içinse internet ve cep telefonu aracılığıyla yapılan kampanyalarla 500 bin avrodan fazla para toplandığı bildirildi.

DGG etkinlikleri için İspanyol devlet bütçesinden de kaynak aktarıldığı yönünde haberler gelirken, mevcut kriz döneminde dinsel bir organizasyona büyük paralar harcanması laik çevreler tarafından eleştirildi. Organizatörlerse DGG'nin İspanyol ekonomisine 100 milyon avroluk gelir sağlayacağını öne sürerek, kendilerini savundu.

30 bin gönüllünün çalışacağı DGG etkinliklerinde, 6 bin 500'i polis ve jandarma olmak üzere toplamda 10 binin üzerinde güvenlik görevlisi görev yapacak.

Bu arada bir Amerikan Katolik derneğinin bağışladığı toplam 7 ton ağırlığındaki 600 bin tespih, Papa'nın yöneteceği ve 500 binden fazla gencin katılacağı, 48 futbol sahası büyüklüğündeki bir alanda yapılacak olan 21 Ağustos'taki ayinde dağıtılacak.
Retiro Parkında kurulan 200 adet portatif odada da 16-21 Ağustos arasında her gün 12'şer saat, 20 farklı dilde, gençlere günah çıkarma imkanı sağlanacak.

Öte yandan, Papa'nın ziyaretine karşı çıkan laik derneklerin 17 Ağustos'ta gösteri yapacakları açıklanırken, gösterinin güzergahı konusunda Madrid yerel yönetimiyle müzakerelerin sürdüğü bildirildi.