Kılıçdaroğlu: Bunların kültüründe ihanet var

CHP Lideri Kemal Kılıçadorğlu, 'Sayın Başbakan, Reyhanlı'ya gitti. Binlerce polis, özel berelileri görünce, 'Başbakan düşman ülkesine mi gidiyor' dedim. Adam gibi adamsan istifa edersin' diyerek Başkaban Erdoğan'a yüklendi. Kılıçdaroğlu 'Bunların kültüründe ihanet etmek vardır' sözleriyle Başbakan'ı sert sözlerle eleştirdi.

28 Mayıs 2013 Salı, 10:53
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdarıoğlu, partisinin grup toplantısında gündemi ilişkin görüşlerini dile getirdi. Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satırşaları:

- Dün Burdur'da esnaf ve sanayicilerle birlikte olduk. Emin olun her tarafta şikayet var. Onlara şunu söyledim: 'Burdur'un belediyeden kaynaklanan sorunlarının çözülmesini istiyorsanız, CHP'ye oy verirsiniz, görürsünüz hizmeti' dedim.

- Biz siyaseti cebimiz dolsun diye yapmıyoruz, biz siyaseti yedi göbek akrabamız köşeyi dönsün diye yapmıyoruz, biz siyaseti kul hakkı yemek için yapmıyoruz. Biz siyaseti bu halk için yapıyoruz. Onurlu Türkiye için yapıyoruz.Kimin ne sorunu varsa, çözümün adresi bellidir. Yeri Cumhuriyet Halk Partisi'dir.

- Sayın Başbakan, Reyhanlı'ya gitti. Binlerce polis, özel berelileri görünce, 'Başbakan düşman ülkesine mi gidiyor' dedim. Reyhanlı'ya gidiyorsun sen. 5 askeri helikopterle Türkiye'de bir elçiye Başbakan gidiyorsa, o kişlinin Başbakanlığından şüphe duyarım.

- ABD'de beyzbol sopasını yedikten sonra dünyası değişti. Ne yapacağını kime saldıracağını bilmiyor. Hiç endişelenme Recep Tayyip Erdoğan, sana bütün bunların hesabını soracağım.

- Cilvegözü'nde 14 kişi katledilir, bakandan ses yok. Reyhanlı'da 52 vatandaşımız ölür, sorumlusu CHP diyor. Uludere'de 34 vatandaşımız katledilir, sorumlusu yok. İzlediğin politikayla sen Ortadoğu'nun şamar oğlanına döndün. Havalar ısındı onun da mı sorumlusu CHP.

Ölen 52 kinini sorumlusu tüm dünyada olduğu gibi bizded hükümettir. Adam gibi adamsan istifa edersin.

- Suriye konusunda defalarca uyardık, yanlış politika izliyorsun dedik. Bizler yüzlerce yıldır yüzümüzü Batıya çevirdik' dedik. Ortadoğu'nun bataklığına girme, girersen çıkamazsın, Türkiye'nin itibarını sarsarsın dedik, dinlemedi, 'Sen bu işlerden anlamazsın' dedi.

- Ben şimdi merak ediyorum, MİT kime bağlı? Recep Tayyip Erdoğan'a soruyorum, MİT, nisan ayından beri, bomba yüklü araçı takip ediyor mu etmiyor mu? MİT, yetkilileri en son ne zaman uyardı? Ben sana o 52 kişinin katili sensin dediğim zaman, bil ki, benim de bildiğim bir şeyler var. MİT bir bakanlığa bağlı değil, doğrudan sana bağlı, sana bilgi veriliyor. Şimdi çıkmış 'Efendim diyor, istihbarat birimleri arasında bir koordinasyonsuzluk var' Sen yeni mi başbakan oldun? 10 yıldır bu ülkeyi yönetmiyor musun? Kimi sorumlu tutacağım, ölenleri mi sorumlu tutacağım?'

'Dava açmazsan namertsin'

- Recep Tayyip Erdoğan'a terör örgütlerine yardım ve yataklık yapıyorsun diyorsam, bir bildiğim var elbet. 90 yıllık cumhuriyeti, nasıl bu hale getirirsin? Suriye'ye Türkiye'de terör örgütlerini yetiştirip, silah veren, cebine para koyan, git Suriye'ye kardeşini öldür gel diyene, terör örgütünün başı denir. Tazminat davası açacakmış. Açmazsan namertsin sen.

El Kaide

- Özgür Suriye Ordusu muhalefet hareketi midir. El Kaide, El Nusra cephesi bir muhalefet partisi midir. Bunların hepsi terör örgütüdür. Uygar dünyanın terörist kabul ettiği kişiler Türkiye'de neden eğitilir, neden ceplerine para konur, neden Suriye'ye gönderilir? Dünyada tek kan akan coğrafya İslam coğrafyasıdır, gırtlağına kadar kana batan kişi de Recep Tayyip Erdoğan'dır. Suriye kan gölüne döndüyse sorumlusu sensin. Kan gölünde boğulacaksın ama bizim üzüntümüz orada ölen insanlar.

- Koskoca Türkiye Cumhuriyet bir büyük elçi şunu söyleyebiliyor. 'El Kaide terör örgütü değildir.' RTE'nin büyükelçisi 'El Kaide terör örgütü değildir' diyor. Sen aynı görüşteysen çık herkesin önünde paylaş. Paylaşmıyorsan o büyükelçiyi görevden al. Almıyorsan onu paylaşıyorsun demektir.


'Kültüründe ihanet var'

- Bizim yapmamız gereken teröristleri alıp eğitmek değildir. Ülkenin saygınlığına gölge düşürüyorlar.

- Bunların kültüründe ihanet etmek vardı. Irak'ta 1 buçuk milyon insan öldürüldü, on binlerce kadına tecavüz edildi sesi çıktı mı? çıkmadı. Libya'da yaşananlara sesi çıktı mı? 'Kaddafi'nin verdiği dolarları naptın?' dedik. 'Şehit ailelerine vereceğim' dedi, defalarca sorduk tık yok. Naptı Kaddafi'yi arkadan hançerledi tıpkı Erbakan'ı hançerlediği gibi.

- Sen ülkeni sevmiyorsun, ülkeyi ben seviyorum. Hangi inançtan olursa olsun, hangi kimlikten olursa olsun. İnsan Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır ve benim başımın üstünde yeri vardır. Ne demiştim, yalancıdan Başbakan olmaz. Bölücüden de Başbakan olmaz. Türkiye'nin en duyarlı alanlarına girip bölücülük yapan bir insana bu ülkenin başbakanlık koltuğu verilmemeli. Bu ülkede barış ve huzur vardı, neden böyle oldu? Huzur ve barış bu ülkenin hakkı değil mi? Ülkeyi kan gölüne döndürdün.

 

'Tümden yasaklamalarını beklerdim'

Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin alkolle ilgili düzenlemeleri de içeren kanunla ilgili sorusu üzerine, "Arkadaşlar yasa görüşülürken gerekli açıklamaları yaptılar. AKP'den şunu beklerdim aslında; alkol üretimini Türkiye'de tümüyle yasaklasalardı, niye yasaklamadılar?" diye konuştu
Kılıçdaroğlu, yaklaşan yerel seçimler hatırlatılarak, "Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile diyalog kurdunuz mu?" sorusuna "Kim söyledi?" karşılığını verdi.
Merkez Yönetim Kurulu'na ne zaman atama yapılacağı sorusunu ise Kılıçdaroğlu, "Zamanı gelince" diye yanıtladı.