Kılıç'ın arzusu Amerikan filmlerindeki gibi...

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ''Arzumuz, eski dönem Amerikan filmlerinde görmeye çok alışık olduğumuz kolej havasının salonlarda yaşanması. O coşkunun, heyecanın kampüslerde yıllar boyunca devam eder bir nitelik kazanmasıdır'' dedi.

22 Şubat 2013 Cuma, 10:48
Abone Ol google-news

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında basketbol, hentbol, voleybol, masa tenisi, futsal ve korumalı futbol branşlarında Üniversitelerarası Deplasmanlı Ligler (UNİLİG) düzenlenmesine ilişkin iş birliği protokol imzalandı. Bakanlık binasında gerçekleşen törende, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve ilgili federasyonların başkanları da hazır bulundu.

Bakan Kılıç, törende yaptığı konuşmada, UNİLİG'in oluşumu için uzun süredir gayret gösterdiklerini belirterek, projeyi sporu biraz daha gençleştirmek adına çok önemsediklerini söyledi.

UNİLİG'i geçen yıl başlatmayı amaçladıklarını anlatan Kılıç, ancak arzu edilen branş ve katılım sayısına ulaşılamadıklarını dile getirdi.

Kılıç, bu yıl arzu edilen düzeyde bir başlangıcı yapma imkanı bulduklarını ifade ederek, ''55 il, 75 üniversite, 177 takım, 2 bin 510'u erkek, 547'si de kadın olmak üzere toplam 3 bin 57 sporcunun katılımıyla UNİLİG'i başlatıyoruz. Sporun bir ahlak, bir erdem olarak tüm branşlarda ve tüm katmanlarda karşılık bulma çabası UNİLİG ile perçinlenmiş olacak'' diye konuştu.

Türkiye'nin bütün üniversitelerini sporun disiplini, ciddiyeti, ahlak ve erdem biçimleriyle buluşturmayı hedeflediklerini vurgulayan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Atılan adımlar mutlaka karşılığını bulacak. Bu projeye tam destek veriyoruz ve nihayetinde bu proje, gerekli zaman içerisinde kendini çok daha net bir şekilde ortaya koymuş olacak. Baskebol, hentbol, masa tenisi ve voleybol branşlarında doğrudan federasyonlarımızla üniversite ligini devam ettirmeyi hedefledik. Çünkü sürecin sağlıklı biçimlenmesi ve gerçek bir lig heyecanının ortaya çıkması için bunun önemli olacağını düşündük. Salon futbolu ve korumalı futbol konusunda ise Üniversite Sporları Federasyonu inisiyatif alacak.''

''Dostlar alışverişte görsün türünden bir etkinlik olmayacak''

Bakan Kılıç, üniversite, kulüp ve sporcu sayısı bakımından UNİLİG'e katılımın gelecek yıl daha da fazla olacağına dikkati çekerek, 'Hedeflerimiz biraz daha büyük olacak. 'Dostlar alışverişte görsün' türünden bir etkinlik olmayacak. Gerçekten tabana yayılacak. Gerçekten bu heyecanı ve coşkuyu tüm üniversitelerin hissetmesi sağlanacak. Göstermelik yapılsın 'yasak savılsın' türünden bir etkinliğin peşinden değiliz'' değerlendirmesinde bulundu.
Üniversite rektörleri ve YÖK'ün projenin içinde olacağına değinen Kılıç, ''Arzumuz, eski dönem Amerikan filmlerinde görmeye çok alışık olduğumuz kolej havasının salonlarda yaşanması. O coşkunun, heyecanın kampüslerde yıllar boyunca devam eder bir nitelik kazanmasıdır. Attığımız bu adımlarla o havayı oluşturabileceğimize inanıyorum'' diye konuştu.
İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunları'na aday olduğunu hatırlatan Kılıç, şunları kaydetti:
''Olimpik felsefenin ve olimpizm ruhunun üniversiteli gençler arasına yayılmasını hedefliyoruz. Federasyonlarımıza düşen çok ciddi görevler var. Bizim atmakta olduğumuz adımlara federasyonlarımız yenilikçi pencereden yaklaşırlarsa, kısa sürede Türk sporunda arzu edilen hamleleri el birliğiyle hep birlikte gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşarız. Yok, eğer federasyonları yenileşme çağında ortaya koyduğumuz vizyonlara paralel bir tutum ve tavır içerisine taşıyamazsak bu bizim heyecanımızı eksiltemeyecek. Biz, diğer yandan arzu etmesek de devlet eliyle spordaki yenileşme vizyonunu sürdürmek için olağanüstü çabayı ortaya koymaya gayret edeceğiz. Arzumuz, federasyonların bakışta, misyonda ve projeksiyonlarda yenileşmeci yaklaşımları ön olana almaları.''