Kim Jong-un'a 'Küresel Devlet Adamı Ödülü' verildi

Endonezya'nın kendisini, "insanlık ve dünya barışına adamış bir kuruluş" olarak tanımlayan Sukarno Merkezi tarafından Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a 'Küresel Devlet Adamı Ödülü' verildi. Ödülü, Endonezya bağımsızlık hareketinin lideri Sukarno'nun kızı açıkladı.

04 Ağustos 2015 Salı, 09:50
Abone Ol google-news

Kuzey Kore'nin genç lideri Kim Jong-un'la ilgili dünya basınında yer alan haberleri "Batı'nın kara propagandası" olarak nitelendiren Sukarnoputri, "İnsan hakları ihlalleriyle ilgili suçlamalar gerçeği yansıtmıyor" dedi.

Sukarnoputri barış ödülünün Kuzey Kore lideri Kim'e verilme nedenini de şu sözlerle savundu: "Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un genç yaşına rağmen, emperyalizmle savaşmış Kuzey Kore'nin büyük lideri Kim Il-sung'un ideallerini ileriye taşıyor. Kim Jong Un ödülü almaya hak kazanıyor çünkü yeni sömürgecilikle savaşıyor."

Endonezya'nın ilk devlet başkanı olan Ahmed Sukarno, 1950 yılında Kuzey Kore ile ilişki kuran ilk liderlerden biri oldu. Sukarno adına verilen barış ödülü 2001 yılında Kuzey Kore lideri Kim Il-sung'a verilmişti.

Söz konusu ödül geçmişte Hindistan lideri Mahatma Gandi ve Myanmar'ın insan hakları savunucusu muhalefet lideri Aung San Suu Kyi'ye verilmişti.