KKTC Cumhurbaşkanı'ndan idam açıklaması: Gelişmiş ülkelerin iç işi olmaktan çıktı

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı katıldığı bir tv programında 15 Temmuz gecesi Türkiye'de yaşanan darbe girişimi ile gündeme gelen idam konusunu değerlendirdi.

22 Temmuz 2016 Cuma, 09:33
Abone Ol google-news
<video:572139>

Akıncı Türkiye'de idam konusunun gündeme gelmesini doğru bulmadığını kaydetti. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yaptığı açıklamada, bu gibi konuların insan hakları, demokrasi, çoğulculuk çoktan (gelişmiş) ülkelerin iç işi olmaktan çıktığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye'nin Avrupa Birliği normlarını hedeflediğini ve AB'ye üye olmak için idamı kaldırmış bir ülke olduğunu söyledi. Kıbrıs Türk halkının ve Türkiye'nin yerinin Avrupa Birliği olduğuna inandığını söyleyen Akıncı, Türkiye'de idam konusunun tekrarda gündeme gelmesini doğru bulmadığını kaydetti.

Akıncı temennisinin Türkiye'nin yıllar önce başlatmış olduğu Kopenhag Kriterleri'nden taviz vermeden bu darbeyi alt etmesi olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye'nin kurumsallaşarak, demokrasisini daha ileriye taşıyarak, bir daha bu badirelerle karşılaşmayacaktır düşüncesinde olduğunu kaydetti. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye'deki darbe girişiminin başarılı olmamasının sevindirici olduğunu, darbe girişiminin olumlu olması durumunda KKTC'yi de olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Türkiye'de daha önce yaşanan darbelerin yansımalarını da gördüklerini de söyleyen Akıncı, en büyük yansıma ise o ülke insanına olduğunu kaydetti. Akıncı, başarılmış askeri yönetim olarak iş başı yapan darbelerin sadece Türkiye'yi değil hiçbir ülkeyi daha iyiye götürmediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, çoğulcu demokratik bir rejimin, Atatürk'ün ön gördüğü ilkeler çerçevesinde çağdaş uygarlık hedefi, demokratik sosyal hukuk devleti hepimizin hedefi olmalıdır dedi. Türkiye'de darbe girişiminin Türkiye halkını rahatlattığı gibi Kıbrıs Türk halkını da rahatlattığını kaydeden Akıncı, Türkiye'de siyasi partilerin, medyanın ve halkın bir araya gelerek darbeye karşı durmasının bundan sonraki bu tür teşebbüsleri caydıracağı düşüncesinde olduğunu kaydetti. Akıncı, hukuk ve demokrasi dışı eylemelerin ne kadar kötü olsa da onlara karşı mücadelenin de hukuk ve demokrasi içerisinde verilmesi gerektiğini, dünya kamu önünde başarılması gereken en büyük konunun bu olduğunu söyledi.