Klimalar elektrik tüketimini artırıyor

Küresel krizin etkisi sonucu sanayideki kullanımda gerilemeyle düşüş trendine giren elektrik tüketimi, bu yılın Temmuz ayında belirgin bir şekilde arttı. Yetkililer tüketimdeki artışta özellikle klima kullanımının, aydınlatmanın arttığı yaz aylarının etkisi olduğunu ifade ettiler.

10 Ağustos 2009 Pazartesi, 09:03
Abone Ol google-news

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) yetkililerinden edinilen bilgiye göre, bu yılın temmuz ayında elektrik tüketimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,2 oranında azalsa da, haziran ayına göre yüzde 11,57 artarak, 17 milyar 694 milyon kilovatsaat (KWH) düzeyine geriledi. Geçen yıl temmuz ayında elektrik tüketimi 18 milyar 287 milyon KWH seviyesinde gerçekleşmişti.

Tüketimde geçen yıla oranla düşüşe rağmen, bu yıl küresel krizin etkisiyle düşüş eğiliminde olan elektrik tüketimi mayıs ayından itibaren artışa geçerek, 17 milyar 694 milyon KWH düzeyindeki tüketim ile Temmuzda bu yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Haziran ayına göre 1 milyar 835 milyon KWH artışla 17 milyar 694 milyon KWH'ye çıkan Temmuz tüketimi, geçen yılın Ağustos ayından bu yana en yüksek aylık tüketim olarak gerçekleşti.

 

Tüketimde en büyük etken klimalar

Yetkililer, küresel krizin etkisi ve buna bağlı olarak sanayide elektrik tüketimindeki azalmayla düşüş eğiliminin Mayıs ayıyla birlikte artışa geçtiğine işaret ederken, tüketimdeki artışta özellikle klima kullanımının, aydınlatmanın arttığı yaz aylarının etkisi olduğunu ifade ettiler.

Yaz ayları ile birlikte özellikle Akdeniz ve Ege gibi tatil bölgeleri başta olmak üzere klima kullanımının oldukça arttığına dikkati çeken yetkililer, turizm sektöründeki canlanmanın de beraberinde tüketim artışını getirdiğini kaydettiler.

Havaların ısınmasıyla özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde tarımsal sulamanın da arttığını belirten yetkililer, sanayide elektrik tüketimindeki artışın ise Eylül, Ekim aylarında daha iyi anlaşılabileceğini ifade ettiler.