Körfezi bastılar

İzmit Körfezi'nde zehirli türleri de bulunan ''Pusula Denizanası'' sayısında önemli oranda artış olduğu gözlemlendi.

06 Haziran 2009 Cumartesi, 21:03
Abone Ol google-news

Atlantik Okyanusu, Akdeniz ile İngiltere'nin batı ve güney kıyılarında yaşadıkları bilinen ''Pusula Denizanası'' türünün İzmit Körfezi'ndeki yoğunluğunun, ilk kez fark edildikleri nisan ayından bu yana arttığı bildirildi.

İzmit Marina bölgesindeki balıkçılar, söz konusu denizanalarının gruplar halinde, körfezin pek çok yerinde görüldüğünü, bazı türlerinin zehirli olması nedeniyle tedirgin olduklarını söylediler.
Denizanalarının farklı büyüklükte ve renklerde olduğunu ifade eden balıkçılar, Marmara Denizi'ne ait olmayan ''Pusula Denizanası'' türünün gemilerin balast suları ile İzmit Körfezi'ne taşındığını tahmin ettiklerini kaydettiler.
 

Araştırma yapılmıştı

Kocaeli Tarım İl Müdürlüğü ve Kocaeli Üniversitesi'nden uzman ekipler, ilk olarak İzmit Marina bölgesinde nisan ayında görülen büyük denizanalarından numune almış, yaptıkları incelemede türün ''Pusula Denizanası'' olduğunu belirlemişlerdi.

Tarım İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ''Pusula Denizanası''nın çok çeşitli türlerinin bulunduğu, zehirli olma ve zehir şiddetlerinin yaşadıkları bölgelere göre değiştiği, söz konusu denizanalarıyla temastan kaçınılması, temas olan bölgenin tuzlu su ve amonyak ile en kısa sürede temizlenmesi gerektiği bildirilmişti.