Kritik konular 4 Aralık'ta masada

Yüksek Askeri Şura'nın daha önceden ay başında yapılması öngörülen toplantısı Kurban Bayramı nedeniyle 4 Aralık Cuma günü gerçekleştirilecek. Toplantıda, gündemde olmamasına rağmen başta "İrtica ile Mücadele Planı" olmak üzere son dönemde gündeme gelen "Kafes Operasyonu" iddialarının da ele alınması bekleniyor.

30 Kasım 2009 Pazartesi, 08:43
Abone Ol google-news

Türk Silahlı Kuvvetleri ile hükümet arasında zaman zaman ipleri geren başta "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" olmak üzere, son dönemde gündeme gelen "Kafes Operasyonu" iddiaları ile Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınıp tutuklanan çok sayıda askeri personel ile ilgili gelişmeler Aralık başında masaya yatırılacak. Yüksek Askeri Şura'nın güz dönemi olağan toplantısı 4 Aralık Cuma günü Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda yapılacak. Daha önceden 1 Aralık'ta yapılması öngörülen toplantı, Kurban Bayramı nedeniyle 4 Aralık'ta gerçekleştirilecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, kuvvet komutanları, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile TSK'daki Orgeneral-Oramiral rütbesindeki subaylar katılacak. Toplantıda, başta "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" olmak üzere, son dönemde gündeme gelen "Kafes Operasyonu" iddiaları ile Ergenekon soruşturması kapsamında önce gözaltına alınıp daha sonra tutuklanan subaylar ve TSK içinde özellikle son dönemde seslendirilen "cunta" faaliyeti iddialarının ele alınması bekleniyor.

Güz dönemi toplantısının Ağustos başındaki YAŞ'tan farkını, terfilerin gündemde bulunmaması ve ağırlıklı olarak TSK'nın politikalarının ele alınması oluşturuyor. YAŞ toplantısında, bölgesel gelişmeler, terörle mücadelede atılan adımlar, demokratik açılım projesinin terörle mücadeleye olası etkileri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin harbe hazırlık durumu ile iç ve dış tehdit değerlendirmesi de yapılacak. Ayrıca TSK'nın harbe hazırlık seviyesi de değerlendirilecek. Toplantıda disiplin konularının da ele alınması bekleniyor.