"Krize karşı harekete geçmezsek dağılırız''

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa Birliği'nin yayılan borç krizine uygun cevap verememesi halinde dağılabileceği uyarısında bulundu.

24 Kasım 2011 Perşembe, 11:46
Abone Ol google-news

Barroso, Avrupa'da ekonomi yönetiminin tartışıldığı bir konferansa gönderdiği video mesajında, ''Harekete geçmemenin bedeli parçalanma ve nihayetinde dağılmadır'' dedi.

AB'nin borç kriziyle mücadele yönteminde bugüne dek uzlaşamaması nedeniyle hayli yüksek maliyetle karşılaştığını kaydeden Barroso, daha yapılacak çok iş olduğunu ifade etti.

Barroso, Avrupa'daki acil durumla başa çıkabilmek ve daha güçlü Avro Bölgesi'nin temellerini atmak için ''hem itfaiyecilere hem de mimarlara ihtiyaç duyduklarını'' dile getirdi.

AB Komisyonu'nun dün ''borç krizine en iyi çözüm yöntemi'' olarak Avro Bölgesi'nin ortak tahvil (eurobond) çıkarması önerisi Almanya'nın tepkisini çekmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün Berlin'de yaptığı açıklamada, borç krizinin etkisini sürdürdüğü bir dönemde ortak tahvil tartışmasını ''son derece endişe verici ve uygunsuz bulduğunu'' söylemişti