Küba'dan özel sektör açılımı

Özel sektörü genişletme planlarının ayrıntısını açıklayan Küba, 178 faaliyet alanında serbest girişime izin verileceğini ve devletin yeni girişimcilere kredi vermeyi planladığını bildirdi.

24 Eylül 2010 Cuma, 13:49
Abone Ol google-news

Komünist Parti'nin yayın organı Granma'daki haberde, serbest girişim hakkı tanınan alanlardan bazılarının gıda ve şarap satışı, hayvan terbiyesi, ev onarımı, otomobil tamiratı olduğu belirtildi. Granma, "paladares'' olarak bilinen özel lokantaların kapasitelerinin halen 12 kişi olan sınırından 20 kişiye çıkarılabileceğini, ülke dışında yaşama izni olanlar, yurtdışındayken evlerini kiraya verebileceklerini bildirdi. Gazete, hükümetin müteşebbüslere yardım için kredi açma olanaklarını Merkez Bankası ile görüştüğünü de duyurdu. Haberde, Küba'da birçok kişinin, iş kurmak için gerekli parayı yurtdışındaki akrabalarından almayı umduğu belirtiliyor.

Haberde, reformun ana amacının, üretimi artırmak suretiyle ''Sosyalizmi savunmak, korumak ve kusursuzlaştırmaya devam etmek'' olduğu belirtilerek, serbest mesleğin bir çalışana ''kişisel çabalarında kendisini faydalı hissetmesinin bir diğer yolunu sağladığı'' kaydedildi. Küba, 10 gün kadar önce de, 500 kamu çalışanının işine son verileceğini ve serbest teşebbüs için 250 bin lisans verileceğini açıklamıştı.