Küba'nın "beyazlı kadını" öldü

Küba'da siyasi mahkumların eşleriyle "Beyazlı Kadınlar" adlı muhalif grubu kuran ve on yılı aşkın bir süre mahkumların serbest bırakılması için her hafta gösteri yürüyüşleri düzenleyen Laura Pollan, 63 yaşında öldü.

15 Ekim 2011 Cumartesi, 11:09
Abone Ol google-news

Pollan, akut solunum yetmezliğinden 7 Ekim'de hastaneye kaldırılmış ve solunum makinesine bağlanmıştı. Lisede edebiyat öğretmeni olarak görev yapan Polland'ın hayatı, 2003 yılında eşi Hector Maseda'nın da aralarında bulunduğu 75 kişinin siyasi suçlamalarla tutuklanmasının ardından değişti. Tutuklulara 6 ila 28 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

Eşlerinin nerede gözaltında tutulduğunu bulmaya çalışırken tanışıp bir araya gelen kadınlar, Pollan'ın öncülüğünde "Beyazlı Kadınlar" adlı grubu kurdu. Beyaz elbiseler içindeki kadınlar, her Pazar günü Santa Rita Kilisesi'ndeki ayinden sonra ellerinde çiçeklerle Havana sokaklarında sessizce yürümeye başladı. Havana hükümeti, önce grubun eylemlerini durdurmaya çalıştı ancak daha sonra yürüyüşlere izin verdi. Pollan'ın kapısı her daim açık olan evi, grubun merkezi, kendisi de, ülkenin en ünlü muhalifi haline geldi.

Avrupa Birliği, Pollan ve Beyazlı Kadınlar'a Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü'nü verdi. Pollan, Küba hükümeti izin vermediği için Avrupa'ya gidip ödülünü alamadı.
Beyazlı Kadınlar'ın eşleri, 2010 yılında hükümet ile Katolik Kilisesi arasında varılan bir anlaşma sonucu serbest bırakıldı. Pollan, eşine 12 Şubat 2011'de kavuştu.