Kudüs'e sert telgraf

İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın Başbakan Erdoğan'ı "Yahudi karşıtlığını kışkırttığı"nı öne süren raporu, Ankara'daki İsrail Büyükelçiliği'nde büyük rahatsızlık yarattı. İsrail Büyükelçiliği, Kudüs'e sert bir telgraf göndererek raporun "gerçekle ilgisi" olmadığını belirtti.

27 Ocak 2010 Çarşamba, 09:17
Abone Ol google-news

Haaretz gazetesi, "Büyükelçi atışmasının ardından İsrailli diplomatlar, Türkiye ile bağları konusunda karşı karşıya geldi" başlıklı haberinde  "İsrail'in Ankara Büyükelçiliği, Pazartesi günü Kudüs'e sert bir mesaj göndererek Dışişleri Bakanlığı'nın Siyasi Araştırmalar Merkezince İsrail-Türkiye bağlarına ilişkin olarak hazırlanan raporun 'gerçekle bir ilgisi' bulunmadığını söyledi" diye yazdı.

 

"Rapor hazırlayan büyükelçiliğe danışmaması şok yarattı"

Raporun içeriğine ilişkin bilgi verildiği haberde "Raporun Türkiye'deki İsrail Büyükelçiliği'nde böyle bir şok yaratmasının nedenlerinden biri de, bazıları geçmişte Ankara'daki büyükelçiliğinde çalışmış olan hazırlayanların Ankara'daki Büyükelçiliğin şimdiki çalışanlara danışmamasıdır" denildi.

Büyükelçilik personelinin ayrıca, Türkiye ile ilişkilerin çok gergin olduğu bir dönemde raporun o kadar yaygın bir biçimde dağıtılmasından, gizlilik derecesinin düşük olmasından rahatsızlık duyduklarını kaydeden gazete, şöyle devam etti:
"Büyükelçilik, Bakanlığın raporunun, Türkiye'ye yönelik olarak gerçekle ilgisi olmayan ciddi suçlamalarını içerdiğini söylüyor. Örneğin, Türkiye'deki Yahudi karşıtlığı kavramının İsrail ve Avrupa'dan farklı olduğunu belirterek Erdoğan'ın, Yahudi karşıtlığını kışkırttığı iddiası ile mutabık değil. Büyükelçilik bir telgrafında Türk kurumlarının, Yahudi karşıtı olmadığını, Erdoğan'ın konuşmalarında kullandığı ve burada Yahudi karşıtı gibi değerlendirilen ifadelerinin Türklerce tam tersi gibi görülüyor. Büyükelçilik ayrıca, Erdoğan'ın, geçmişte İsrail'in barış sürecine yaklaşımını daha beğendiği dönemde İsrail ile yakın bağlarını olduğunu da söyledi."

 

"Ankara Holokost'u anma günü açıklama yaptı"

Haaretz haberinde Türk Dışişleri Bakanlığı'nın Holokost'u anma gününün Holokost'u kınayan bir açıklama yaptığını belirterek İsrail Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının bu açıklamanın olağanüstü olduğunu, önceki yıllarda böyle bir açıklama yapılmadığını söylediklerine dikkat çekti. Gazete "Ancak Türk açıklamasında Holokost'un kurbanlarının olarak Yahudilerden söz edilmedi ve sadece 'Nazi rejiminin hedef aldığı kişilerden' bahsetti" dedi.