'Kürt sorununun çözümünde tek adres TBMM'dir'

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, şiddetle hiç bir sorunun çözülemeyeceğini, Kürt sorununun çözümünün tek adresinin TBMM olduğunu söyledi.

23 Haziran 2010 Çarşamba, 11:23
Abone Ol google-news

''Türkiye küçük Millet Meclisleri (TkMM)'' Haziran 2010 Raporu, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın da katıldığı basın toplantısıyla açıklandı. Raporla ilgili bilgi veren ''TkMM'' Sözcüsü Şanar Yurdatapan, Haziran ayında Anayasa değişikliği hakkındaki kanun ve abluka altındaki Gazze'nin durumunun ele alındığını söyledi. Yurdatapan, 12 Eylül'ün sorumlularının yargılanması ile İsrail'e yaptırım uygulanması konusunda görüş birliği bulunduğunu ifade etti. Şanar Yurdatapan, Anayasa değişikliği kanunu ile ilgili bir anket çalışması yapacaklarını, anket sonuçlarını 8 Eylül'de kamuoyuna duyuracaklarını bildirdi.

'Şiddet çözüm değil'

Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hasip Kaplan, çatışmasızlık ortamının sağlanması ve sorunların demokratik siyasetle çözümü konusunda ısrarlı olduklarını ifade etti. Şiddetin hiç bir sonunu çözmeyeceğini belirten Kaplan, ''Devletin silahlı güçleri ve örgütün bu konuyu bir daha düşünmesine ihtiyaç var'' dedi. Demokratik açılım sürecinde Hükümetin gerekli adımları atmadığını öne süren Kaplan, yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında verdikleri gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmayacağına ilişkin görüşmelerde düşüncelerini ayrıntılı olarak ifade edeceklerini söyledi.

Kürt sorununun çözümü için tek adresin TBMM olduğunu belirten Kaplan, ''Türkiye'nin birliği ve bütünlüğü içinde, barış ve kardeşlik projesinin hayata geçmesi konusunda elimizi daha önce de taşın altına koymuştuk yine de koymaya hazırız. Meclise çağrıda bulunacağız. Bu sorunu Mecliste çözene kadar tatil yapmayalım'' diye konuştu.