Kurtulmuş: İktidarımızda nükleer santral kurulmayacak

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''İktidarımızda, Türkiye'de nükleer santral kurulmayacak'' dedi.

25 Mayıs 2011 Çarşamba, 13:28
Abone Ol google-news

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, doğaya ve yaşama zarar veren tüm yatırımların durdurulması amacıyla ''Anadolu'yu vermeyeceğiz'' sloganıyla yurdun değişik yerlerinden yola çıkarak Ankara'nın Gölbaşı ilçesine ulaşan, il merkezine girmelerine polisin izin vermemesi üzerine Gölbaşı-Konya karayolunun 23. kilometresinde oturma eylemi yapan gruba destek ziyaretinde bulundu.

Burada gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kurtulmuş, Türkiye'nin farklı bölgelerinde Ankara'ya yürüyen grubun ''bu ülkeye sahip çıktığını'' savundu. Kurtulmuş, ''Özellikle her şeyin piyasalaştırıldığı enerjinin, sağlığın, eğitimin neredeyse insana bile piyasa gözüyle bakıldığı bir dünyada, her şey piyasadan ve ekonomiden ibaret değildir. Daha insani bakış açısına sahip arkadaşlarla birlikte olmaktan mutluyuz'' diye konuştu.

Kimsenin yeni enerji kaynakları bulmak adına Türkiye'nin güzelliklerini, doğal çevresini yok etmeye hakkının olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, şunları söyledi:

''Biz, HAS Parti olarak insanın merkezinin hak, hakkaniyet, adalet ve dünyanın merkezinin de insan olduğunu düşünen bir partiyiz, her şeyimizi buna göre kurmak zorundayız. Çevreyi, teknolojiyi, ekonomiyi ve siyaseti bunun üzerine inşa etmek zorundayız ve biz buna göre inşa ediyoruz. Özellikle son günlerin önemli bir konusu olan çevreci enerjinin üretilmesi ve kullanılması konusunda duyarlı bir partiyiz. Partimizin seçim beyannamesi, aslında bir hükümet programıdır.

Bizim beyannamemiz sadece bir seçim vaadi değildir ve bunda da çok açık bir şeklide hem HES'lerle ilgili görüşlerimizi hem de nükleer enerji ile ilgili görüşlerimizi açık bir şekilde ifade etmiş olduk. HAS Parti, enerji için gelecek kuşaklara ait olan zenginliklerin geri dönüşü olmayacak şeklide yağmalanmasına asla izin vermeyecektir. İşletilmesi sırasında çevrenin tahrip edilmemesine azami şekilde dikkat edilecektir. Bu tür yatırımların yapılacağı bölge sakinlerinin katılımı ile doğal ve kültürel zenginliklerin dökümü çıkartılacak, alınacak kararlara insanlar ortak edilecektir.''

Doğu Karadeniz başta olmak üzere bölge halkının karşı çıkmasına rağmen birçok yerde hidroelektrik santrallerinin kurulduğunu ifade eden Kurtulmuş, ''Partimiz, insanlık için büyük bir tehdit olan nükleer santrallere karşıdır çünkü nükleer teknolojinin aslı, barışçıl değil savaşçıdır. Hata payı, kitlesel ölümler ve kalıcı hastalıklar olan bir teknoloji kabul edilemez. İktidarımızda Türkiye'de nükleer santral kurulmayacaktır'' diye konuştu.

Grup adına konuşan Sarı Keçililer Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran da çevre konusunda bilinç artana kadar eylemlerini sürdüreceklerini kaydetti. Savran, yolculuklarına 2 Nisan'da başladıklarını belirterek bu süreçte kendilerine destek verenlere teşekkür etti. Kurtulmuş daha sonra grubun kaldığı çadır alanlarını da gezerek buradakilerle sohbet etti.