Kuşadası'na 14 bayrak

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde bulunan 13 plaj ile marina, mavi bayrak almaya hak kazandı. Belediye Başkanı Esat Altungün de mavi bayrak almaya hak kazanan 13 plajdan 11'inin otel plajı olduğuna dikkati çekerek ''Önünde plajı olan diğer tesis sahiplerine sesleniyorum. Hepimiz daha duyarlı olalım'' dedi.

12 Haziran 2009 Cuma, 13:39
Abone Ol google-news

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) ile Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı'nın (FEE) belirlediği koşulları yerine getiren plajların 11'i turistik tesislerin plajlarından oluştu.

Kadınlardenizi Plajında düzenlenen mavi bayrak asma törenine Kaymakam Mustafa Esen, TÜRÇEV Başkan Yardımcısı Barbaros Gönençgil, Belediye Başkanı Esat Altungün ve davetliler katıldı.

Gönençgil, törende yaptığı konuşmada, Kuşadası'nın turizm açısından çok önemli bir bölge olduğunu, temiz ve doğal kalması için mücadele verilmesi gerektiğini söyledi.

Belediye Başkanı Altungün de mavi bayrak almaya hak kazanan 13 plajdan 11'inin otel plajı olduğuna dikkati çekerek ''Önünde plajı olan diğer tesis sahiplerine sesleniyorum. Hepimiz daha duyarlı olalım'' dedi.

Denizlerin temiz kalması için çok şey yapılabileceğini belirten Altungün, ''Denizleri kirleten en önemli kaynak olan Kuşadası'nın sıvı atık sorununu, 5 yılda çözeceğiz'' diye konuştu. Altungün, turizmin sürdürülebilir olması için yerel yönetimler kadar turizmcilerin de çaba göstermesi gerektiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından bayraklar sahiplerine dağıtıldı, Kadınlardenizi'nin mavi bayrağı göndere çekildi.

Mavi Bayrak nedir?

Uluslararası çevre ödülü olan mavi bayrak, ''temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve sürdürülebilir bir çevre''nin sembolü olarak gösteriliyor.

Temiz deniz suyunu da simgeleyen mavi bayrak projesi, ilk olarak 1987 yılında AB'ye üye ülkelerde başladı. 2001 yılına kadar sadece AB'de uygulanırken, dünya ülkelerinden gelen talep üzerine bugün 30'u Avrupa ülkesi olmak üzere toplam 42 ülkede uygulanmaya devam ediyor. FEE tarafından koordine edilen programın Türkiye temsilciliğini TÜRÇEV yürütüyor.