Lenovo Flex 2 14 inceleme

Lenovo, oldukça ilgi gören fakat düşük çözünürlüğü ile çok sitem alan IdeaPad Flex 14 yerine, Full HD çözünürlüğüne çıkabilen Flex 2 14’ü piyasaya sürdü. Başarılı bir ergonomi ve esnekliği ile fark yaratan Flex 2 14’’ inceleme altında.

21 Ekim 2015 Çarşamba, 21:36
Abone Ol google-news

Lenovo Flex serisinin en önemli özelliği, ekranın arkaya doğru katlanabilmesi. 300 derece katlanabilen bu ekran, 360 derece katlanabilen Lenovo Yoga gibi Tablet moduna geçemiyor. Ürün katlanırken klavye alt kısımda kalıyor ve ekran, sanki bir Tableti standına oturtmuş gibi dikey pozisyonda kalıyor.
Lenovo Flex 2, tıpkı IdeaPad Flex gibi 1 adet USB 3.0 ve 2 adet USB 2.0 bağlantısına sahip. 720p Webcam ekranın üst kısmında oturturulmuş durumda. Bu webcam’ın en zayıf noktası ise özellikle düşük ışıkta ortalama düzeyde bir performans segilemesi. Buna karşın ürünün üzerinde bir adet Gigabit Ethernet yuvasının olması önemli bir artı.


 Lenovo Flex 2, maliyeti düşürmek için yeni nesil 802.11ac Wi-Fi kablosuz bağlantı yerine 802.11n teknolojisini destekliyor. Kullanılan klavye, diğer Lenovo ürünleri ile aynı kalitede. Bunun anlamı, tuşların oldukça yumuşak ve ergonomisinin de başarılı olması. Benzer bir durum Touchpad için de geçerli.
Full HD Ekran
Lenovo Flex 2
’nin en önemli avantajı 1920×1080 çözünürlüğüne ulaşan Full HD Pentile-RGBW-Matrix IPS ekranı. Bu ekran yaklaşık 215 cd/m² lik bir parlaklık sunuyor. Farkı ise kırmızı, yeşil ve mavi piksellerin yanına beyaz piksel eklemesi ve bu sayede de daha kaliteli bir görüntü kalitesi ve renk dağılımı oluşturması. Ekran kartı yardımıyla yapılan görüntü oluşturma hesaplamaları sayesinde ortalamanın üzerinde bir kalite elde edilebiliyor. Dezavantajı ise bazı uygulamalarda görüntünün keskinliğinden fedakârlık etmesi. Lenovo Flex 2’nin performansı ortalamanın biraz üstünde seyrediyor. Aynı fiyat kategorisinde birçok rakibi geride bırakan Lenovo, özellikli güneşli ortamlarda benzer ürünler gibi zayıflıklar gösteriyor. Buna karşın sahip olduğu MultiTouch dokunmatik ekranı oldukça başarılı.
Performans
Lenovo Flex 2, modeline göre Core i3 ve Core i7’ye kadar işlemciler barındırabiliyor. 16 GByte’a kadar DDR3 bellek desteği sunan bu ürün, 1 TByte Hybrid SSD veya 256 GByte SSD kullanıyor. Lenovo Flex 2’nin önemli bir özelliği 2 GByte kapasiteli Nvidia Geforce 840M grafik yongasına sahip oloması. Bunun anlamı Intel Graphics 4400 ile kıyasla %60’a kadar daha yüksek bir performans sergilemesi. Benzer bir durum sistem genel performansı için de geçerli. Özellikle SSD disk kullanıldığında performans artışı ciddi bir şekilde belli oluyor. Lenovo Flex 2, her ne kadar bir oyun bilgisayarı olmazsa da yeni nesil oyunları sorunsuzca oynatabiliyor.
Üründe beğendiğimiz bir özellik, normal kullanımda yaklaşık 6 saat’lik bir pil performansı sunması. Lenovo Flex 2 ile 5 saat kesintisiz film izlenebiliyor olması önemli bir artı.
Galaxy Note 5 için en sağlam 10 kılıf!