Leyla Gencer'in büstü köyüne taşındı

Opera tarihinin en büyük isimlerinden biri sayılan ve dünyada ''La diva Turca'' olarak tanınan soprano Leyla Gencer'in Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki büstü, düzenlenen törenle Yörük köyüne taşındı.

21 Mayıs 2011 Cumartesi, 13:31
Abone Ol google-news

Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan, Yörük köyündeki törende yaptığı konuşmada, Leyla Gencer'i Anma ve Sanat Günleri kapsamında düzenledikleri etkinlikler kapsamında daha önce Gül Evi'nde açtıkları sanatçının büstünü şimdi köyüne taşıdıklarını söyledi.

Dünya opera tarihinin en büyük sopranolarından Gencer'in, Safranbolu'dan çıkmış olmasından gurur duyduklarını anlatan Azcan, şöyle dedi:

''Leyla Gencer, ülkemiz ve ilçemizin ismini bütün dünyaya duyurmuştur. Sanatçımızı kaybedeli 3 yıl oldu, ama biz onun ve eserlerini yaşatmak için elimizden ne geliyorsa yapmaktayız. Bu bizim asli görevlerimiz arasındadır. Safranbolu'nun Gencer gibi çok önemli değerleri bulunuyor. Bir ağacın kökleri misali bu değerlerimize ne kadar çok tutunursak, fırtınalarda o kadar ayakta kalırız. Böyle büyük isimleri yeniden dünyaya kazandırmak için onlara sahip çıkmamız lazım. İlçemizde daha önce açılışını yaptığımız sanatçımızın büstünü şimdi ait olduğu yer olan köyüne taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz.''

Törene, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Devlet Opera ve Bale sanatçıları ile çok sayıda davetli katıldı.