Libya Petrol Bakanı da Kaddafi'yi terketti

Libya'da Muammer Kaddafi yönetiminin bakanlarından biri daha ülkesini terk etti.

20 Ağustos 2011 Cumartesi, 15:05
Abone Ol google-news

Libya Petrol Bakanı Omran Abukraa'nın İtalya ziyaretinin ardından Tunus'a geldiği ancak ülkesine dönmediği bildirildi.

Reuters'ın haberine göre adı açıklanmayan bir Tunuslu yetkili, Abukraa'nın Temmuz ayında OPEC toplantısı için İtalya'ya gittiğini belirtti. Kaddafi yönetiminin yıllarca Petrol Bakanlığını yapan Shokri Ganem de Kaddafi karşıtlarına katılmıştı.

Libya İçişleri Bakanı Nasır El Mobruk Abdullah'ın da hafta başında Mısır'a gittiği açıklanmıştı.

 

"Kaddafi'nin sonunun gelmesine az kaldı"

Libya'da muhaliflerin kurduğu Ulusal Geçiş Konseyi'nin başkanı Mustafa Abdülcelal, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin sonunun çok yakın olduğunu söyledi.

Abdülcelal, düzenlediği basın toplantısında, Kaddafi'nin yakın çevresiyle temasta olduklarını doğrulayarak "Her şey, sonunun çok yakın olduğunu gösteriyor" dedi.

"Kaddafi gitmek isterse, bunu kendisinin söylemesini isteriz" diyen Abdülcelal, ancak Kaddafi'nin gideceğini açıklayacağını düşünmediklerini belirtti.

 

İki numara İtalya yolunda

Libya lideri Muammed Kaddafi rejimin bir dönem iki numaralı ismi olarak bilinen Abdüsselam Callud'un Tunus'un Cerba adasından İtalya'ya doğru hareket ettiği bildirildi.

Tunus hükümetinden üst düzey bir kaynak, gece yarısı Callud'un ailesiyle, Cerba havalimanından İtalya'ya doğru hareket ettiğini belirtti.

Başka bir hükümet kaynağı da gece Tunus'un güneyine gelen Callud'un İtalya üzerinden başka bir ülkeye geçebileceğini söyledi.

Callud'un, Libya'daki krizin başından bu yana muhaliflerin yanında yer alan, Kaddafi ve rejimine karşı tavır alan Katar'a gidebileceği sanılıyor.

Libyalı muhaliflerin sözcüsü dün, Mesud Ali Callud'un muhaliflerin kontrolündeki Batı Dağları bölgesine sığındığını açıklamıştı.

Kaddafi'yi iktidara getiren 1969 darbesini yapan cunta içinde yeralan Callud, 1990'larda Kaddafi'nin gözünden düşene kadar Libya'nın iki numaralı ismi olarak biliniyordu. Kaddafi ile görüş ayrılığına düştüğü 1990'larda pasaportuna el konulan ve devlet gözetimi altına alınan Callud'un bu tarihten sonra Kaddafi rejimine ne kadar yakın olduğu bilinmiyor.