London Baroque'tan Rönesans ziyafeti

B.Ü. Albert Long Hall Klasik Müzik konserlerinde dün akşam London Baroque Topluluğu solistleri soprano Hannah Medlam ve kontrtenor Tim Mead ile Rönesans eserlerini parlak bir icrayla seslendirdiler.

24 Mart 2011 Perşembe, 10:56
Abone Ol google-news

Bas-viyol çalan Charles Medlam ve eşi keman sanatçısı Ingrid Seifert tarafından erken İngiliz Rönesansından Mozart'a kadar uzanan bir repertuar işlemek amacıyla 1987'de kurulan grup, önceki yıllarda da ünlü soprano Emma Kirkby ile birlikte aynı salonda konser vermişti. Dün akşam da kızları soprano Hannah Medlam ve kontrtenor Tim Mead'le sahne aldılar. Albert Long Hall’ün orgunu ise Christopher Bucknall çaldı. Programda J. Jenkins, A.Grandi, C.Monteverdi, H.Butler, H.Purcell, W.Croft,G.F.Handel, G.F.Telelman’ın eserleri yer alıyordu.

Konseri dinleyenler arasında koro şefi YeşuaAroyo’da vardı. Aroyo konseri şu sözlerle yorumladı;

“Tim Mead mükemmel bir ses kontroluna sahip. Sesi, peslerde de tizlerde de orijinal kontrtenor tını ve rengini daima taşıyan ve yansıtan bilgeliğe sahip.
Bazı kontrtenor geçinenler gibi sesi peslerde tonsuz havaya dönüşmüyor, tizlerde ise falset değil gerçek ton üretebildiği için dolgun bir volüm elde ediyordu. Henry Purcell'ın "Music for a while" şarkısıyla yorum gücünün doruklarında gezdirdi bizi.  Hannah Medlam çok genç yaşına rağmen şaşırtıcı özellikler taşıyor. Şarkıcılığın yanı sıra iyi seviyede piyano ve keman çalıyor. Şarkıcılığını Rönesans, Alman Lied'i ve Opera üzerine ileri düzey eğitim programlarıyla pekiştirmiş. Kariyer yapacak biri için şanslı bir hançere sahibi olarak sesi tüm tarzlara yakışan bir renk ve tını taşıyor. Parlak ve dolgun bir renk, muntazam agilita geçişleri, cıvıldayan bir vibrasyonla takdir topladı.
 
İki sanatçının da Rönesans eserlerini tüm otantik icra gerekleriyle seslendirdiği konser melomanları yüzyıllar boyu geriye götürdü. İstanbul'da nadir gerçekleşen böylesi Rönesans müziği ziyafetlerinde, salonda konuya ilgi göstermesi beklenen konservatuar öğrencilerini, eğitimcileri ve ses sanatçılarını gözlerimiz her zamanki gibi boşuna aradı.”