''Maliye Bakanı, piyasaları manipüle ediyor''

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, bir kredi derecelendirme kuruluşundan not artırımı gelmesinin sürpriz olmayacağını açıklayarak piyasaları manipüle ettiğini iddia etti.

29 Haziran 2012 Cuma, 09:21
Abone Ol google-news

Öztrak, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Suriye sınırında artan gerginliğin ekonomi üzerinde, başta dış ticaret, turizm, güven, beklenti ve sermaye kanalları olmak üzere farklı kanallardan etkisinin olacağını ifade etti. Krizin, Suriye ile olan dış ticarette etkisini göstermeye başladığını anlatan Öztrak, sınır ticaretinin bitme noktasında olduğunu anlattı.

Hükümet'i, ekonomideki kırılganlıkları azaltacak tedbirleri alma konusunda uyardıklarını, ancak Hükümet'in Bakanlarının piyasaları manipüle etmeye çalıştığını savunan Öztrak, şunları söyledi:

''Maliye Bakanı, bir kredi derecelendirme kuruluşundan not artırımı gelmesinin sürpriz olmayacağını ifade ederek piyasaları açıkça yönlendirdi. Bu açıklamadan hemen sonra dün İMKB 61 bin 100 puanı test etti. Ancak, söz konusu derecelendirme kuruluşu, aynı gün yaptığı açıklamada, Maliye Bakanı'nı yalanladı ve ekonomiye ilişkin uyarıda bulundu. Bu yıl beklediği 61 milyar dolarlık cari açığa ve düşük finansman kalitesine işaret etti. Bu haberlerden sonra kur, bir miktar yükseldi, borsada ise kar realizasyonları dikkati çekti.
Şimdi ben buradan soruyorum: Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanı'nın yaptığı manipülasyon değil de nedir? Bakan, sıradan bir vatandaş değildir. Bakan'ın, bu açıklamasından kim ya da kimler kazançlı çıkmıştır? Bu konuda SPK ne yapmayı düşünmektedir?''

İran'a yapılan altın ihracatındaki artışın devam ettiğini belirten Öztrak, son iki ayda bu ülkeye 2,6 milyar dolarlık altın ihraç edildiğini söyledi. Her ay bir tır dolusu altının İran'a gittiğinin anlaşıldığını ifade eden Öztrak, ''Bu normal bir ticaret değildir. Hükümet bunun arkasında ne olduğunu bir an önce açıklamalıdır'' diye konuştu.