'Manastır' tartışması

Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Sümela Manastırı'nın ibadete açılıp açılmaması konusunun hassasiyetini bakanlara ilettiklerini belirterek, ''İlgili bakanlıklar kendi arasında toplantı gerçekleştirdikten sonra gerekli kararın verileceğini ifade ettiler'' dedi.

22 Ekim 2009 Perşembe, 15:06
Abone Ol google-news

Vali Kızılcık, Sümela Manastırı'nı özellikle yazın çok sayıda turistin ziyaret ettiğini belirterek, ''Kış aylarında da gelen turistlerimiz var ama özellikle yaz aylarında, yazın da belli günlerinde, mesela 15 Ağustos gibi, özel günlerde daha fazla ziyaretçi akınına uğrayan, çok önemli tarihi ve kültürel değerlerimizden biri'' diye konuştu.

15 Ağustos'ta Sümela Manastırı'nda bazı tatsız olaylar yaşandığını hatırlatan Kızılcık, şöyle konuştu:
''Bunun üzerine bir süre önce kentimizde yapılan 17. AB Reform İzleme Grubu Toplantısı için Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu kentimizi teşrif etmişti. Orada kendilerine konunun durumunu, hassasiyetini arz ettik.

Ören yeri ve müze statüsünde olan Sümela ile ilgili gerekli çalışmanın yapıldığını ve ilgili bakanlıklar kendi arasında toplantı gerçekleştirdikten sonra gerekli kararın verileceğini ifade ettiler. Dolayısıyla ibadete açılıp açılmayacağının kararını, ören yerlerinin yönetimi onların sorumluluğunda olduğu için, muhakkak Kültür ve Turizm Bakanlığının da görüşünü alarak vereceklerini söylediler.''

Bu konuda herhangi bir bakanlığın kendilerinden dosya istemediğini ifade eden Kızılcık, ''Şu anda Sümela, ören yeri ve müze statüsündedir. Dolayısıyla yurt içi ve dışından turistlerin beğenisi ve görüşüne açık durumdadır'' diye konuştu.