Marmara'ya kuvvetli yağış uyarısı

Yağışlar yurdun çeşitli bölgelerinde etkili olacak. Bursa ve Balıkesir'de sabah başlayan ve saatteki hızı zaman zaman 58 kilometreye ulaşan lodos etkisini kaybetti.

14 Nisan 2011 Perşembe, 06:22
Abone Ol google-news

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Orta ve Batı Karadeniz ile Giresun çevrelerinde yağış bekleniyor. Genellikle yağmur ve sağanak, akşam saatlerinde Kütahya, Bilecik, Bolu, Karabük ve Kastamonu'nun yükseklerinde karla karışık yağmur şeklinde görülecek olan yağışların; Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile Ankara, Eskişehir, Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce ve Karabük çevrelerinde kuvvetli olması tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığı Marmara'da 8 ila 10, Kuzey Ege'de 5 ila 7, Güney Ege ile Batı Akdeniz'de 2 ila 4 derece azalırken, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında 6 ila 8, diğer yerlerde 3 ila 5 derece artacak. Rüzgar; genellikle güney ve güneybatı (Lodos), Marmara'nın batısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden orta kuvvette, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ile Batı Karadeniz'de kuvvetli (40-60 km/s), Kuzey Ege kıyılarında kısa süreli fırtına (50-70 km/s) şeklinde esecek.
 

Kuvvetli yağış uyarısı

Yağışların; Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile Ankara, Eskişehir, Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce ve Karabük çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

Kuvvetli rüzgar uyarısı

Rüzgarın; genellikle güney ve güneybatı (Lodos), Marmara'nın batısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden orta kuvvette, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ile Batı Karadeniz'de kuvvetli (40-60 km/s), Kuzey Ege kıyılarında kısa süreli fırtına (50-70 km/s) şeklinde esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, çatı uçması vb.) karşı ilgililerin ve yurttaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.
 

Çığ uyarısı

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve yurttaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor..

Bursa'da lodos etkili oldu

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Bursa ve Balıkesir'de sabahın erken saatlerinden itibaren lodos etkili oldu. Saatteki hızı Balıkesir'de 58, Bursa'da 54 kilometreye kadar ulaşan lodos, etkisini kaybederken, kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Yağışla sıcaklıkların bir miktar düşmesi ve Bursa'da 15 derece, Balıkesir'de 12 derece civarında olması bekleniyor.

 

Lodosun savurduğu baraka, refüje vurdu

Bursa'da saatteki hızı 58 kilometreye ulaşan lodos nedeniyle bir arsada bulunan yaklaşık 1 ton ağırlındaki baraka yerinden sökülerek, yola savruldu. Yoldan geçen bir kişiye çarparak yaralanmasına neden olan baraka, çevre yolunun ortasında refüje kondu. Bursa-Ankara yakın çevre yolu Millet Mahallesi trafik lambaları yakınında faaliyet gösteren bir oto galeriye ait arsada bulunan yaklaşık 1 ton ağırlındaki sacdan yapılı baraka, lodos nedeniyle yerinden çıktı.

Lodosun etkisiyle havalanan baraka, elektrik tellerini kopardıktan sonra yol kenarında yürüyen Şeref Bayram (50) ile yoldan geçen Hüseyin Yılmaz yönetimindeki 16 LC 395 plakalı minibüse çarparak orta refüje savruldu. Çevredekilerin durumu fark etmesinin ardından barakanın altından çıkarılan Bayram, olay yerine gelen 112 Acil Servis ekiplerince Şevket Yılmaz Devlet Hastanesine kaldırıldı. Yapılan ilk müdahalesinde sağlık durumunun iyi olduğu bildirilen Bayram, aynı hastanede tedavi altına alındı. Hafif hasar oluşan minibüsün sürücüsü olaydan yara almadan kurtuldu.

Olay yerine gelen TEDAŞ ekipleri, elektrik tellerinde meydana gelen zarar nedeniyle kesinti uygularken, bir süre araç trafiğine kapanan yol, barakanın kaldırılmasının ardından yeniden açıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren etkili olan lodosun saatteki hızı Balıkesir'de 58, Bursa'da 54 kilometreye kadar ulaşmış, daha sonra etkisini kaybetmişti.
 

 

İDO'dan sefer iptali

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO) Bandırma bağlantılı bir dış hat seferini hava muhalefeti nedeniyle iptal etti. İDO'dan alınan bilgiye göre, saat 07.30'daki Bandırma/Yenikapı-Bostancı deniz otobüsü seferi, hava muhalefeti (Karayel) nedeniyle yapılamadı.