'Matrix' savunması Yargıtay'a karar bozdurdu

Arkadaşını silahla öldüren bir kişi, ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis istemiyle yargılandığı davada ‘meşru müdafaa’denerek beraat etti. Öldürülen kişinin ailesinin avukatı ise ‘Matrix’ filmi haricinde müvekkilinin mermiden kaçamayacağını savundu. Bunun üzerine Yargıtay beraat kararını bozdu.

08 Temmuz 2016 Cuma, 15:36
Abone Ol google-news

Arkadaşı Fikret Kemerkaya, kendisinin adını kullanarak uyuşturucu satışı yapan Şenel Cevahir’i para meselesi yüzünden çıkan tartışmada 1.5 metreden ateş ederek öldürdü. Cevahir hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis istemiyle dava açıldı.

Anadolu 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılanan Cevahir, önce Kemerkaya’nın silahına mermi sürdüğü, kendisinin boşluğa ateş ettiğini, Kemerkaya’nın da mermiye doğru hareket ettiği için merminin kalbine geldiğini savundu.

Mahkeme Kemerkaya’nın eylemini ‘meşru müdafaa’ diye tanımlayarak “Kendisinin yaşam hakkına yönelmiş gerçekleşen haksız bir saldırıyı o anda içinde bulunduğu koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlediği kabul edilerek meşru müdafaa altında işlediği kabul edilerek beraatına karar verilmiştir” dedi.

Bir üye hakim ise “Meşru müdafaa hükümlerinin uygulanabilmesi için bu hükümlerden yararlanacak kişinin kaçma, kurtulma, yardım isteme, imkanının olmaması, olayın ani bir şekilde gelişmesi ve karşı tarafın öldürmekten başka bir seçeneğinin olmaması gerekiyor. Sanık olay mahaline silahlı gitmiştir” diyerek karara şerh koydu.

Cevahir’in avukatı Cansın Yönet ise, öldürme eyleminin kasten gerçekleştirildiğini belirterek ‘Matrix’ filmini örnek verdi: “Sanık ifadelerinde boşluğa ateş ettiğini, maktulün mermiye doğru hareket ederek kalbine geldiğini iddia etmektedir. 1-1,5 metre mesafeden ateşlenen tabancadan çıkan mermi hızına yetişecek bir canlı türü daha dünyada var olmamıştır. Matrix programı hariç.”

Temyize giden karar, Yargıtay 1’inci Dairesi tarafından bozuldu. Eylemi ‘haksız tahrik’ diye niteleyen Yargıtay, bozmanın gerekçesi olarak Cevahir’in olay mahalline silahla hazırlıklı gitmesi ve maktulün elinde silah bulunmasından ötürü ilk haksız hareketi kimin gerçekleştirdiğinin tereddütsüz olarak belirlenememesini gösterdi.