Meclis'in 2 aylık çalışma takvimi belli oldu

Meclis, 5 Ocak 2012'ye kadar yoğun mesai yapacak.

02 Kasım 2011 Çarşamba, 17:02
Abone Ol google-news

TBMM Genel Kurulunda, AKP'nin, TBMM Genel Kurulunun 2 aylık çalışmasına ilişkin grup önerisi kabul edildi.

Buna göre, Genel Kurul, kasım ve aralık aylarında salı günleri ile 3 Ocak 2012 salı günü 15.00-20.00 saatleri arasında çalışacak.

Genel Kurul, bugün, yarın; kasım ve aralık aylarında çarşamba ve perşembe günleri ile 4-5 Ocak 2012 çarşamba ve perşembe günü 14.00-23.00 saatleri arasında mesai yapacak.

Kasım, Aralık ve Ocak aylarında Salı günkü birleşimlerde denetim konuları, Aralık ayının Çarşamba günleri ile 4 Ocak 2012 Çarşamba günkü birleşimde sözlü sorular görüşülmeyecek.

Muhalefet itiraz etti

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un, AK Parti önerisini okutmak istemesi üzerine ayağa kalkan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, önerinin gündeme alınamayacağını söyledi.

Meclisin denetim hakkını fiilen ortadan kaldıracak bir önerinin görüşülmesinin Anayasa'ya aykırı olduğunu öne süren Vural, ''TBMM'nin denetim hakkını ortada kaldıran bir önerinin kabul edilmesi mümkün değildir. Yarın söz hakkımızı da ortadan kaldırırsınız. Denetim yetkisi, çoğunluk idaresiyle, otoriter anlayışla yok edilmek isteniyor. Bundan sonra 'araştırma önergesi verilmesin' diye bir öneri geldi diyelim, oylandı kabul edildi, ne yapacaksınız? Çoğunluk diktasının dayatmasıdır bu'' diye konuştu.

Vural, AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'a, ''Habire kendi kalene gol atıyorsun. Bütçe döneminde bile bunu getiriyorsunuz. Ne yaptığınız belli değil, bütçenin görüşülmesi bile mümkün değil. Bilmiyorsunuz, bilmiyorsunuz'' diye seslendi. Bunun üzerine Elitaş da Vural'a, ''Daha önce hepimizin imzaladığı kağıtlar burada. Nasıl kendini inkar ediyorsun, helal olsun sana?'' şeklinde karşılık verdi.

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan da ''Danışma Kurulunun oybirliğiyle alınan kararları örnek gösterilerek bu öneri dayatılmıştır. Anayasanın açık ihlali söz konusudur. Meclis araştırması konularının görüşülmesine bu öneriyle engel olunmaya çalışılmaktadır. Çoğunluk sultasının uygulamasıdır'' dedi.

Görüşmelerin ardından AKP'nin önerisi kabul edildi.