"Mecliste şike dönemi başladı"

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, şike cezalarında indirim öngören kanuna BDP'nin desteğinin söz konusu olmadığını ifade ederek, 'yasanın bu haliyle siyasette şike dönemini başlattığını, toplumdaki adalet duygusunun bir kez daha yara aldığını' söyledi.

09 Aralık 2011 Cuma, 12:58
Abone Ol google-news

Kaplan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, şike cezalarında indirim öngören kanunu BDP'nin desteklemediğini söyledi.

''Şike yasasının bu haliyle siyasette, Mecliste şike dönemini başlattığını'' söyleyen Kaplan, ''Şikeci siyasette AKP-CHP-MHP birlikte hareket etmektedir'' dedi.

İlk ve ikinci yasa sürecinde de hata yapıldığını öne süren Kaplan, şunları söyledi:

''Yasanın patenti AK Parti'ye ait, marka ise Bakan Suat Kılıç. Sayın Cumhurbaşkanı'na veto nedeniyle hakarete varan eleştiriler de doğru olmamıştır. Teklifin geri çekilmesi ve veto gerekçesi doğru olurdu. Siyasette popülizm tam gaz gidiyor. Bu yasayla şans, spor oyunları artık resmi kumar düzeyinde seyredecek. Bu yasayla ırkçı propaganda nefret söylemi aklanıyor. Toplumdaki adalet duygusu bir kez daha yara almıştır.
Şimdi; uzun süre tutuklu olan siyasetçiler, gazeteciler, halkın seçilmiş temsilcileri, yazarlar, akademisyenler, ekonomik suç nedeniyle tutuklu olanlar, saç, puşi, pankart, yumurta vesaire nedeniyle aylarını, yıllarını cezaevinde geçirenler isyan edecek.''

''Şike yasasının'' bugün Genel Kurula inmesine ''lider sultasının damgasını vurduğunu'' dile getiren Kaplan, ''Dikkat edilirse AKP'nin içindeki muhalif sesler birden kesilmiştir. Muhalif düşünenler tırsmıştır, susmuştur'' ifadelerini kullandı.