Medyaya "Şike" düştü

Futbolda şike soruşturması, ağustos ayında medyada gündemi oluşturdu. Şike iddiaları ile ilgili yazılı basında 8 bin 96 adet haber yayınlandı.

02 Eylül 2011 Cuma, 09:00
Abone Ol google-news

Pek çok ilde eş zamanlı olarak başlatılan ve birçok kulüp başkanı, yöneticisi ile futbolcunun gözaltına alınmalarıyla başlayan futbolda şike soruşturması, ağustos ayında da Türkiye'nin ilk gündem maddeleri arasındaki yerini korumaya devam etti.

Medya takip ajansı Interpress'in ulusal, bölgesel ve yerel iki bine yakın gazete ile dergiyi kapsayan araştırmasına göre, geçtiğimiz ay yazılı basında şike iddialarının yer aldığı 8 bin 96 adet haberin yayınlandığı belirlendi. Bu haberlerin içinde bin 117 tanesinin ise köşe yazarlarının kaleme aldığı yorumlar olduğu saptandı.
 

Transfer haberlerinin zirvesinde Arda var

Ağustos ayında kulüpler yaptığı transferler ile gündeme gelirken, Interpress'in araştırmasında, Galatasaray'ın takım kaptanı Arda Turan'ın, rekor bir ücretle İspanya'nın Atletico Madrid Kulübü'ne transferi, yazılı basında 963 kez haber olarak ilk sırada yer aldığı görüldü.

Yayımlanan transfer haberleri içinde sarı-kırmızlı takımın Arsenal'dan kadrosuna kattığı Fildişi Sahilli oyuncu Emmanuel Eboue, hakkında çıkan 668 haberle ikinci, Bursaspor'un İsveç ligi takımlarından AIK'den transfer ettiği forvet İbrahim T. Bangura da 651 haberle üçüncü sırada yer aldı.