Mehmetçik bu emirle direndi

Çanakkale Savaşları'nda, 27 Alay Kumandanı Kaymakam Mehmet Şefik'in, cephedeki askerlere gönderdiği ve yeni ortaya çıkan emir mektubu, savaşın nasıl kazanıldığını gözler önüne seriyor.

11 Ağustos 2009 Salı, 10:28
Abone Ol google-news

Çanakkale 1915 Seddülbahir Özel Müzesi'nin sahibi, yerel tarih araştırmacısı Ahmet Uslu, emir mektubuna, Çanakkale 1915 dergisinin son sayısında yer verdi.

Uslu, emir mektubunun yarım sayfa büyüklüğündeki bir kağıda, kurşun kalemle belli belirsiz bir şekilde karalandığını belirterek, ''bu belgeyi Seddülbahir köyünde bulunan müzemizi gezen bir Çanakkale sevdalısı bağışladı. Belge, savaşın nasıl ve ne şartlarda kazanıldığının bir göstergesi olması bakımından çok önemli'' dedi.

Belgeyi bugüne kadar saklayan kişinin, tüm Türk vatandaşları tarafından görülmesi için müzeye bağışladığını belirten Uslu, şunları söyledi:

''Biz, bu belgeyi müzemizin yayını olan Çanakkale 1915 dergisiyle tanıttıktan sonra yine müzemizde sergileyeceğiz. Belge, Çanakkale Savaşları'nın kara muharebelerinin başlangıcı olan 25 Nisandan üç gün sonra, Arıburnu, Conkbayırı ve Kanlısırt bölgelerinde 57. Alay'la birlikte düşmana direnen 27. Alay Komutanı Yarbay Mehmet Şefik (Aker) tarafından, ön saflardaki siperleri tutan 33. Alay 3. Bölük kumandanı Yüzbaşı Ahmet Necati Efendi'ye yazılmış.''

Uslu, Yüzbaşı Ahmet Necati Efendi'nin bu emre uyarak siperleri terk etmediğini ve emri aldıktan 5 gün sonra şehit olduğunu kaydetti.

''Anafartalar Zaferi'nin 94. yıl dönümünde bu belgeyi Tük tarihine armağan ediyoruz'' diyen Uslu, belgenin çevirisini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim elemanlarına yaptırdıklarını ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesindeki öğretim elemanlarına da teyit ettirdiklerini anlattı.
 

Emir mektubu

Ahmet Uslu'nun ifadelerine göre tamamı 5-6 satır olan emrin içeriği şöyle:

''Sivritepe'de 33. Alay'dan 3. Bölük Kumandanı Ahmet Necati Efendi'ye... 15 Nisan 331 (28 Nisan 1915)

Kağıdınızı aldım. İşgal ettiğiniz mevzi, yüzlerce askerimizin kanına bedel zapt olundu. Burada durmak adem-i imkandır (imkansızdır) gibi tabirat ve mütalaatı (fikir ve yorumu) bir daha görmek istemem.

Her neye mal olursa olsun, mevziinizi muhafaza edeceksiniz, icap ederse hepiniz orada gömüleceksiniz.

Tahkimatı ikmal edilip o mevzi temin edilinceye kadar, her ne maksatla olursa olsun oradan her kim ayrılırsa idam edileceğini kat'i surette ihtar eylerim.
27. Alay Kumandanı Kaymakam Mehmet Şefik...''