Meksika'da bir çiftlikte 59 ceset bulundu

Meksika'nın ABD'ye sınırdaş eyaleti Tamaulipas'taki San Fernando bölgesinde yer alan bir çiftlikte, 40 ceset bulundu.

07 Nisan 2011 Perşembe, 06:41
Abone Ol google-news

Güvenlik güçlerinin, bir yıl önce ABD'ye geçmeye çalışan 72 göçmenin katledildiği yerin yakınlarında bulunan mezardaki cesetlerin, kaçırılan otobüs yolcuları, göçmenler ya da rakipleri tarafından öldürülen uyuşturucu kaçakçılarına ait olup olmadığını araştırdığı bildirildi.

ABD'nin Teksas eyaleti sınırına komşu eyaletin müfettişleri ve yetkililerinin, bu bölgedeki mezarı, silahlı kişilerin 25 Mart'tan bu yana otobüsleri durdurarak yolcuları indirdiklerine dair yapılan ihbarlar üzerine ortaya çıkardıkları kaydedildi. Olayla ilgili olarak bazı kişilerin gözaltına alındığı ve beş rehinenin serbest bırakıldığı bilgisi verildi.

Tamaulipas savcılığından bir yetkili, AFP'ye yaptığı açıklamada, çiftlikte yapılan aramalarda rastlanan toplu mezardan 40 cesedin çıkarıldığını belirtmişti. Aramaların devam ettiğini bildiren yetkili, ceset sayısının 60'a çıkma ihtimali bulunduğunu sözlerine eklemişti.

Devlet Başkanı Felipe Calderon'un makamından yapılan açıklamada da toplu mezarın, ülkeyi şiddete boğan suç örgütlerinin ahlaksızlığını ve korkaklığını sergilediği vurgulandı.
ABD'ye giden otoyol üzerinde bulunan San Fernando kasabasındaki La Joya köyündeki mezarda toplam kaç cesetin olduğu belirtilmedi.

Öte yandan uyuşturucu bağlantılı ölümler dün başkent Mexico ve diğer kentlerde binlerce kişinin katıldığı gösterilerle protesto edildi. Meksika'da hükümetin uyuşturucu kartellerine karşı başlattığı mücadelede 4 yılda 34 binden fazla kişi öldü.