"Meşru Aptal"

Tecavüze uğrayan kadınların nadiren gebe kaldığını söyleyen ABD'li politikacı büyük bir tartışmayı alevlendirdi.

21 Ağustos 2012 Salı, 08:01
Abone Ol google-news

Bu başlık ABD’nin en önemli internet gazetelerinden demokrat eğilimli Huffington Post’a ait. Ülkedeki başkanlık seçimleri tüm hızıyla sürerken konu dönüp dolaşıp kürtaj ve kadın bedeni üzerinde yoğunlaşmış görünüyor. ABD Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi üyelerinden Todd Akin’in kürtaj ile ilgili sözleri ülke çapında o kadar büyük ses getirdi ki Başkan Barack Obama bile yorum yapma gereği hissetti.


Akin kısa bir süre önce bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada tecavüze uğrayan kadınların nadiren gebe kaldığını söyledi. “Eğer bu bir meşru tecavüzse, kadın bedeni kendini kapama yollarına sahip” ifadelerini kullanan Akin “Doktorlardan anladığım kadarıyla (kadınların gebe kalması) çok nadir” diye konuştu.Akin ayrıca o kadar büyük bir kürtaj karşıtı ki ertesi gün haplarının da bir tür kürtaj olduğunu ve yasaklanması gerektiğini savunuyor.


Akin iki gündür hem kendi partisinden hem de Demokratlardan yarıştan çekilmesi için büyük baskı görüyor. Sözlerini iyi ifade edemediğini söylemesi ve özür dilemesine karşın Cumhuriyetçi Parti Komitesi Akin’in senato seçimleri için büyük bir engel oluşturduğu kanısına çoktan varmış.


Missouri eyaleti senatörlük yarışı Cumhuriyetçi Parti için kritik bir öneme sahip. Cumhuriyetçiler Senato’da demokratlara üstünlük sağlamak için bu eyaletin cumhuriyetçilerin eline geçmesine büyük önem veriyorlar. Bu yüzden Cumhuriyetçi Ulusal Komite Başkanı Reince Priebus Akin’in açıklamalarını “Biyolojik olarak aptal ve garip” olarak tanımlayarak Akin’in yarıştan bir an önce çekilmesi gerektiğini söyledi. Priebus Akin’in konuşmalarıyla “gayrimeşru tecavüz” gibi ne olduğu belli olmayan terimlere atıf yaptığını da ifade etti.


Öte yandan Obama da Beyaz Saray’da bir basın toplantısı düzenleyerek Akin’in görüşlerinin hakaret olduğunu ifade etti. Obama “Tecavüz tecavüzdür” diyerek tecavüzü türlerine ayırmanın anlamı olamayacağını ve çoğunluğu erkek olan politikacıların kadınlar adına sağlık kararları vermemesi gerektiğini de aktardı.


Akin’e bir darbe de Cumhuriyetçi Başkan adayı Mitt Romney’den geldi. Romney Akin’in yorumlarının “aşağılayıcı, hoşgörülemez ve yanlış” olduğunu söylese de senatör adayının yarıştan çekilmesi konusunda henüz açık bir çağrı yapmadı.


Buna karşın Akin’i dinine bağlı, iyi Hristiyan olarak tanımlayan ve sözlerine destek veren insanlar da azınlıkta değil ABD’de. Bu tartışmalar Türkiye’deki kürtaj tartışmalarına büyük benzerlik gösteriyor. Türk siyasetindeki İslamcılar ile ABD’deki Hristiyancılar arasındaki bu paralellik ne kadar da çarpıcı. Kendi partisi Akin’e kızsa da Cumhuriyetçi Parti’nin 2012 taslak programında kürtaja tecavüz ve ensest dışında anayasal yasak getirilmesi öngörülüyor.

Muhafazakarlar dünyanın neresinde olursa olsun kadın bedeni üzerinden politika yapmaktan vazgeçmeyecek anlaşılan.