MHP'den hükümete 'açık eğitim çeki'

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, "MHP olarak eğitimde yaşanan olumsuzlukların giderilmesi, öğretmenlerimizin özlük haklarının düzeltilmesi yönünde AKP hükümetinin yapılması gereken ne varsa yapmasını istiyoruz. Bunun için Meclis'e getirilecek her türlü teklifi destekleyeceğimizi ifade ediyoruz" dedi.

20 Eylül 2011 Salı, 15:38
Abone Ol google-news

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, yeni eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. "Geleceği emanet edeceğimiz yavrularımız ve onları yetiştirecek öğretmenler bu anlamda bizim nazarımızda ayrı bir değere sahiptir" diyen Şandır şunları söyledi:
"MHP olarak eğitimde yaşanan olumsuzlukların giderilmesi, öğretmenlerimizin özlük haklarının düzeltilmesi yönünde AKP hükümetinin yapılması gereken ne varsa yapmasını istiyoruz. Bunun için Meclis'e getirilecek her türlü teklifi destekleyeceğimizi ifade ediyoruz."


Derslik açığına acil çözüm istedi

Yeni eğitim yılının 150 bin öğretmen açığıyla başladığını, 350 bin kadar öğretmenin de atama beklediğini hatırlatan Şandır, derslik açığı ve ortalama sınıf mevcuduyla ilgili de bilgiler verdi. MEB'in verilerine göre 2010-2011 eğitim-öğretim yılında derslik başına düşen öğrenci sayısının ilköğretimde 31, ortaöğretimde 34 olduğunu açıklayan Şandır, OECD verilerine dayanarak da ilköğretimde ortalama sınıf mevcudunun 21.6, ortaöğretimde 23.9 olduğunu kaydetti. OECD ülkeleri baz alındığında derslik açığının Türkiye'de ilköğretimde 149 bin 986, ortaöğretimde 48 bin 366 olduğunu bildiren Şandır derslik açığının giderilmesi için en kısa sürede harekete geçilmesini istedi.

Parçalanmış öğretmen aileler sorunu

Şandır açıklamasında öğretmen ailelerinin sorunlarının da kanayan bir yara olduğunu belirterek şunları kaydetti:
"Eşlerinden çocuklarından uzakta görev yapmak zorunda kalan, ailelerinden parçalanan öğretmenlerin durumlarının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Yeni teşkilat kanuna göre özür grubu tayinlerinin sadece yaz aylarında yapılacağına hükmedilmiştir. Bu son derece yanlış bir karardır. Bilhassa eş durumu özrü birinci yarıyıl sonunda ve ikinci yarıyıl sonunda yapılmaya devam edilmelidir. Bakanlığın bu soruna kısa sürede çözüm bulması ve aileleri birleştirmesi gerekmektedir."