Mısır'da Şefik karşıtı kampanya

Müslüman Kardeşler'in cumhurbaşkanı adayı Muhammed Mursi eski adaylar Sabbahi ve Ebu'l-Futuh'la bir araya geldi. Adaylar Mübarek döneminin son başbakanı eski general Ahmet Şefik'in adaylığının düşürülmesini istiyor.

05 Haziran 2012 Salı, 13:05
Abone Ol google-news

Müslüman Kardeşler'in Hürriyet ve Adalet Partisi'nin (HAP) seçim kampanyası ofisinden yapılan yazılı açıklamada, adayların toplantıda, Mübarek ve rejiminin sembol isimlerinin yeniden ve acilen yargılanması ile Siyasetten Men Kanunu'nun uygulanması için güçlü kamuoyu baskısının devam ettirilmesi konularında mutabık kaldıkları bildirildi.

Mısır parlamentosunun iki ay önce çıkardığı "Siyasetten Men Kanunu", Mübarek rejiminin son 5 yılında üst düzey görevlerde bulunmuş kişilerin siyaset yapmasını engelliyor. Bununla birlikte Yüksek Seçim Kurulu bu yasayı, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Mübarek döneminin son başbakanı eski general Ahmet Şefik için uygulamadı.

Seçimin birinci turunda yarış dışı kalan diğer iki aday Abdulmunim Ebu'l-Futuh ve Halit Ali ile dün gece Tahrir Meydanı'nda yaptığı konuşmada Nasırcı Kerame Partisi'nin lideri Hamdin Sabbahi, "Siyasetten Men Kanunu"na aykırı olarak adaylığı onaylanan Ahmet Şefik'in adaylığının iptal edilmemesi durumunda seçimin boykot edilmesinin Mısır için en iyi yol olacağını söyledi.

Sabbahi, devrik lider Hüsnü Mübarek rejiminin son 5 yılında üst düzey görev yapmış olanlara siyaset yasağı getiren yasanın uygulanmasını istedi. Hamdin Sabbahi, sık sık sloganlarla kesilen konuşmasında ''Mübarek'in tekrar yargılanması, başsavcının görevden alınması ve bu şartlar yerine getirilmezse seçimin ikinci turunun boykot edilmesi''ni talep etti.