"Müessir olayların önüne geçtik"

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, dün şiddetli fırtına nedeniyle okullarda eğitime bir gün ara verilmesiyle ilgili, ''Meteorolojiye güvenerek daha önce aldığımız kararla 360 bin öğrenciyi bir gün okullardan uzak tutarak müessir olayların önüne geçmiş olduk'' dedi.

17 Aralık 2009 Perşembe, 10:14
Abone Ol google-news

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın Yönetim Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, dün saatteki hızı 93 kilometreye ulaşan fırtınayla ilgili bilgi verdi.

Yüksel, Antalya'yı son iki gündür olumsuz etkileyen ve Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava ve fırtınanın dün gece 02.00 sularında bölgeyi terk ettiğini söyledi.

Fırtına ve yağışın durması üzerine Antalya'nın normal yaşama döndüğünü belirten Vali Yüksel, şunları kaydetti:
''İki gün devam eden yağış miktarı, yağışın bölgemizden ayrılış saatine kadar 129.4 kilograma ulaştı. Fırtına dün saat 13.00 sıralarında 93 kilometre saat hıza ulaştı. Dün gece geç saatlerde yağış ve sel nedeniyle kapanan Antalya-Kemer kara yolu açıldı. Yağış, Finike ve Kumluca'da etkili oldu. Yağışın çok etkili hissedildiği Akdam ve Hisarçandır yöresinde, köprüler ve köy yollarıyla altyapılarında ciddi hasarlar meydana geldi.''

Bütün kamu kurum ve kuruluşlarının çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Vali Yüksel, akşam saatlerine kadar çalışmaları sonuçlandıracaklarını vurguladı.

Vali Yüksel, okullarda dün eğitime ara verilmesiyle ilgili de şunları söyledi:
''Meteorolojiye güvenerek daha önce aldığımız karar ile 360 bin öğrenciyi bir gün evlerinde tutarak, okullardan uzak tutarak, müessir bir takım olayların da önüne geçmiş olduk. Dolayısıyla aldığımız tedbirlere ve uyarılara, yerinde ve zamanında müdahale eden tüm kurum ve kuruluşlara ve uyarılımıza uyan, tertip ve tedbirlere katkı sağlayan Antalyalılara teşekkür ediyorum''

 


10 bin dönüm narenciye bahçesi zarar gördü

Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, dün Antalya'nın Finike ilçesinde saatteki hızı 67 kilometreye ulaşan fırtına, şiddetli yağış ve doludan sera alanları ile narenciye bahçeleri büyük oranda olumsuz etkilendi. Yetkililer, yağış ve fırtınanın ardından ilçelerde ön hasar tespit çalışmalarına başladı.

İlk belirlemelere göre, Finike ilçesinde bin 100 dekar sera, 10 bin dekar narenciye bahçesi, fırtına, şiddetli yağış ve doludan zarar gördü. Dolu yağışı yüzünden narenciye ürünlerinde değer kaybı meydana geldiği kaydedildi.

Antalya merkezinde ise sera üreticilerinin, Meteorolojinin uyarıları üzerine önlem aldıkları ve seraların zarar görmesinin önüne geçildiği ifade edildi.

Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, kesin hasar tespit çalışmalarının sürdürüldüğünü söylediler.