Müftü'den "Deyyus" savunması

Yozgat'ta 'Düğünde oynayan karısına, kızına laf etmeyen, sokakta kızlarla konuşan deyyustur' şeklinde vaaz veren İl Müftü Yardımcısı Nasuf Yaylagül 'Sözlerim çarpıtıldı' dedi.

19 Ağustos 2012 Pazar, 08:35
Abone Ol google-news

Yozgat’ta “Düğünde oynayan karısına, kızına laf etmeyen, sokakta kızlarla konuşan deyyustur. Başlar da örtülecek” şeklinde vaaz veren İl Müftü Yardımcısı Nasuf Yaylagül’e tepki yağarken, sosyal medyada da günün konusu oldu. Yaylagül’ün sözleri, Twitter ’da trend topic olurken, Facebook ’ta da en çok yorumlanan konu oldu.

Yaylagül’ün “Deyyus” fetvasının ardından Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Uğur Bektaş, Ticaret Odası Başkanı Mehmet Erkekli, Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz ile Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hacı Selvi, ortak basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

Açıklamada, İslam ’ı insanlara sevdirmek vazifeleri olan din görevlilerinin, gerek yaşamları gerekse de sözleriyle topluma önder olmaları gerektiği vurgulandı. Yaylagül’ün sözlerinin kendilerini derinden yaraladığı belirtilen açıklamada “İl Müftülüğümüzce bu konuda gerekli tedbirlerin alınmasını, bu tarz söylem ve eylemlerden kaçınılması hususunda din görevlilerinin bilgilendirilmelerini ve vaazında yukarıdaki cümleyi sarf eden müftü yardımcısı hakkında gerekli tedbirlerin alınmasını bekliyoruz’’ denildi.


‘Sözlerim çarpıtıldı’

Sözlerinin çarpıtıldığını savunan Yaylagül ise, 40 dakikadan fazla kürsüde kaldığını, sözlerinin önü ve sonu dikkate alınmadan bazı medya organları tarafından cımbızla çekilen “deyyus” kelimesinin öne çıkarıldığını savundu.


Diyanet’ten soruşturma

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ise Müftü Yardımcısı Nasuf Yaylagül için Teftiş Kurulu’na soruşturma talimatı verdi. Müfettişlerin yapacağı soruşturma sonucunda Yaylagül suçlu bulunursa uyarı, kınama, maaş kesme gibi cezalar verilebilecek. Yozgat Vali Vekili Kemal Şahin, mütfü yardımcısı hakkında gerekli yasal işlemin yapılacağını söyledi.

(Habertürk )