Müzik Festivali, Barenboim'le sona eriyor

Daniel Barenboim, La Scala Filarmoni Orkestrası eşliğinde 30 Haziran Salı akşamı Lütfi Kırdar Kongra ve Sergi Sarayı'nda konser verecek. Konserde sanatçıya festivalin 'Yaşam Boyu Onur Ödülü' de verilecek.

26 Haziran 2009 Cuma, 07:37
Abone Ol google-news

37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, onur konuğu ünlü piyanist ve orkestra şefi Daniel Barenboim'in 30 Haziran'da vereceği konserle sona erecek. Sanatçı, İtalya'nın en önemli topluluğu La Scala Filarmoni Orkestrası eşliğinde 30 Haziran Salı akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında konser verecek.

Festivalin son konseri öncesinde Daniel Barenboim'e İstanbul Müzik Festivali'nin ''Yaşam Boyu Başarı Ödülü'' sunulacak. Sanatçıya ödülünü İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı sunacak. Bell Şirketler Topluluğu ve Organik Holding eş sponsorluğunda düzenlenecek konserde sanatçı, hem şef, hem de solist olarak sahneye çıkacak.

Sanatçı kimliğinin yanı sıra dünya çapında bir barış elçisi olarak da tanınan Daniel Barenboim yakın bir zamanda İsrail ve Filistin arasında barış için bir örnek oluşturabilmesi açısından ''Onursal Filistin Vatandaşlığı''nı kabul etti. Düzenlediği her etkinlikte sanatın barış ve uzlaşma konusundaki önemini vurgulayan nadir sanatçılardan Barenboim, Filistinli ve İsrailli sanatçıları bir araya getirerek kurduğu Doğu-Batı Divanı Orkestrası ile 2006 yılında bir konser vermek üzere yine İKSV'nin konuğu olarak İstanbul'a gelmişti.