Netanyahu: Yeni Gazze filosunu durdurun

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan mayıs ayı içinde düzenlenmesi öngörülen yeni Gazze filosunu engellemesini istedi.

01 Nisan 2011 Cuma, 12:54
Abone Ol google-news

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bugün BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'u telefonla arayarak, yeniden Gazze'de olmayı planlayan insan hakları örgütlerinin organizasyonunu gündeme getirdi; "radikal İslamcıları da içeren bu örgütlerin amacının provokasyon olduğunu" öne sürdü.

Başbakan Netanyahu, bugün geçiş noktaları aracılığıyla Gazze Şeridi'nin her türlü malın girişine açık olduğunu da belirtti. Bölgede yönetimi elinde bulunduran Hamas örgütünü "İran'dan yönlendirilen bir terör örgütü" olarak tanımlayan Netanyahu, Hamas'ın bölgede silah kaçakçılığını sürdürdüğünü kaydetti ve İsrail donanmasının denizde el koyduğu, Liberya bandıralı Victoria gemisi örneğini verdi. Gemide, 50 ton dolayında İran menşeili olduğu belirtilen çeşitli tipte füzeler ve silah olduğu ortaya çıkmıştı.

Netanyahu, İsrail'in bu nedenlerle filoya karşı kararlı bir şekilde hareket etmek durumunda olduğunu da söyledi. Mayıs ayı içinde Gazze'ye bu kez 15 gemiden de az olmayacak bir filonun gönderilmesi planlanıyor. Konuyla ilgili Madrid'de yapılan toplantıya 15 ülkeden 30 dolayında temsilci katılmıştı. Söz konusu gemilerin hareket tarihi ile ilgili henüz bir bilgi olmamasına rağmen, gemilerin "Nakba" gününün yıldönümü olan 15 Mayıs veya Mavi Marmara baskınının yapıldığı 31 Mayıs'ta Gazze'de olmalarının hedeflendiği belirtiliyor.