'Nezaketen' kovdular

Başhekimin tam 7 yıl önce verdiği istifa dilekçesi, sağlık çalışanlarının 13 Mart'taki mitingine katılınca yeni tarih atılarak işleme kondu. İl sağlık müdürü gerekçeyi bizzat telefonda bildirdi.

07 Nisan 2011 Perşembe, 08:37
Abone Ol google-news

Kayseri’deki Nuh Naci Yazgan Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Demirel görevinden alındı. Kayseri Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Karamehmet Yıldız aynı zamanda tabip odası yönetim kurulu üyesi olan Demirel’in, sağlık çalışanlarının 13 Mart’ta Ankara’da gerçekleştirdiği mitinge katıldığı gerekçesiyle görevinden alındığını söyledi.

Mitinge katıldı, görevinden oldu

Yıldız, Demirel’in başhekimlik görevini 2004 yılından bu yana yürüttüğünü, hastaneyi örnek bir sağlık kurumu haline getirdiğini bildirdi. Yıldız, “Dr. Demirel’in görevden alınma gerekçesi ‘13 Mart tarihinde Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) Ankara’da düzenlemiş olduğu mitinge katılmış olması’ şeklinde bizzat il sağlık müdürü tarafından telefon görüşmesi yoluyla kendisine bildirilmiştir. Dr. Demirel’in görevden alınma yöntemi, 2004 yılında göreve atandığında o tarihteki Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. İzzet Kavafoğlu’na nezaketen vermiş olduğu istifa dilekçesinin 7 yıl sonra işleme konulması şeklinde gerçekleştirilmiştir” dedi.

Kamu kurumları çatıştı

Yıldız, bu mitinge katılma kararının Demirel’in kişisel kararı olmadığını, yönetim kurulu tarafından alındığını dile getirerek “Meslek teşkilatımızın düzenlediği mitinge katılımın bir başka kamu kurumu tarafından görevden alınma gerekçesi olarak değerlendirilmesi tarafımızdan esefle karşılanmaktadır” dedi.

Dilekçe 'nezaketen' verilmiş

Yıldız, birkaç ay içerisinde Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin Eğitim Araştırma Hastanesi çatısı altına alınmasının planlandığını, Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimliği’nin de ortadan kalkmış olacağını söyledi. Yıldız, şunları kaydetti: “İl Sağlık Müdürünün bu tasarrufunun, kamu yararı ve muhatabının kişilik hakları gözetilmeksizin, talihsiz bir şekilde gerçekleştiği kanaati hasıl olmaktadır. Yetkili makam sahibinin yıllar önce selefine nezaketen verilmiş bir dilekçeye yeni tarih atarak işleme koymayı tercih etmiş olması ise aczinin ifadesi olarak değerlendirilmektedir.”