Nijerya'da halk sandık başına gidiyor

Afrika'nın en kalabalık ülkesi Nijerya'da 73 milyondan fazla seçmen, Devlet Başkanı Goodluck Jonathan'ın yine favori olduğu seçimlerde, yeni devlet başkanını tayin etmek için sandık başına gidiyor.

16 Nisan 2011 Cumartesi, 09:02
Abone Ol google-news

İki kez ertelendikten sonra sakin bir ortamda yapılan genel seçimlerin bir hafta ardından düzenlenen devlet başkanlığı seçiminde, halk yerel saatle 08.00'den (TSİ 10.00) itibaren oy vermeye başladı.

Uzmanlar, 1999'da sivil rejime dönüldüğünden beri ülkedeki siyasi sahneye egemen olan Demokratik Halk Partisi (PDP) üyesi ve tüm devlet başkanlığı seçimlerini kazanan 53 yaşındaki Jonathan'ın, 20 kadar rakibinin epeyce önünde olduğunu belirtiyorlar.

Afrika'nın en büyük ham petrol üreticisi Nijerya'nın güneyindeki petrol bölgesi Nijer deltasından olan Devlet Başkanı Goodluck Jonathan karşısındaki muhalefet, bu hafta içinde bir ittifak kurmayı da başaramadı.

Kuzeydeki Müslüman kesimden 1999'dan beri üçüncü kez adaylığını koyan 69 yaşındaki eski diktatör Muhammed Buhari, özellikle kuzeyde Jonathan karşısındaki en güçlü aday olarak görülüyor.

Diğer önemli devlet başkanlığı adayları arasında, ülkedeki yolsuzlukla mücadele kurumunun başkanı Nuhu Ribadu ve kuzeydeki Kano eyaletinin eski valisi İbrahim Şekerau bulunuyor.

150 milyon nüfuslu Nijerya'da 26 Nisan'da da federasyonu oluşturan eyaletlerin valileri ve bölgesel meclis üyelerinin seçimi yapılacak.

Polis, geçen hafta sonundan bu yana seçimlerle bağlantılı şiddet ve bombalama olaylarında 35 kişinin öldüğü Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Maiduguri'de bir seçim bürosuna gece yarısı atılan bombanın can kaybına yol açmadığını açıkladı.