"Nükleer santral karanlık bir gelecek demek"

Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Uygar Özesmi, Japonya'da yaşananlardan sonra Türkiye'ye nükleer santral yapılmasının çok büyük bir hata olduğunu savunarak, ''Yoksa bunun faturasını sadece hükümet değil, tüm Türkiye çekecek. Bu, Türkiye için karanlık bir gelecek demek'' dedi.

17 Mart 2011 Perşembe, 13:05
Abone Ol google-news

Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Uygar Özesmi, Greenpeace Akdeniz Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısında, dünyanın son günlerde çok üzücü olaylarla karşı karşıya kaldığını, Japonya halkı ve orada yaşayan bütün canlılar için dua ettiklerini belirterek, yaşanan nükleer krizin kontrol altına alınmasını ve Japon halkının doğasının daha fazla zarar görmemesini dilediklerini kaydetti. Bir yıl önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın kendilerini ziyaret ettiğini anımsatan Özesmi, ''Kendisine, (Nükleer ile yaşamaya hazır mısınız?) diye sorduk. (Evet hazırız) dedi. Bakan Yıldız, bugün aynı şeyi bu olaylardan sonra söyleyebilecek mi?'' diye konuştu.

Japonya'da, ''nükleeri ve doğayı hafife almanın'' sonuçlarının en acı biçimde yaşandığını vurgulayan Uygar Özesmi, şunları söyledi:

''Halbuki bizim doğaya hükmetmeye değil, doğayla birlikte doğayla uyum içerisinde geleceği yaratma şansımız var. Merak ediyorum, Japonya'da nükleer santralde yaşanmakta olan felaketi televizyon kanallarından izlerken Bakan Yıldız yine bu politikasıyla devam edebilecek mi? Yapmış olduğu açıklamaları dehşetle izliyoruz ve hayret ediyoruz. Türk halkına bu yapılabilir mi diye düşünüyoruz. Bugün Japon halkı ne nükleer santral sahibi şirkete ne de hükümete güveniyor. Biz kendi hükümetimizden, nükleer santral planını durdurmasını beklerken, Başbakanımız Japonya'da yaşanan felaketin boyutlarını eve tüpgaz almakla karşılaştırdı. İnsanların hayatı bu kadar ucuz olmamalı.''

Özesmi, Japonya'daki felaketin nesiller boyunca telafi edilemeyecek boyutlar bırakmamasını ummaktan başka bir şey yapamadıklarını belirtti. Türkiye'nin, bu tür felaketlerle karşılaşmaması için önlemler alınabileceğini vurgulayan Özesmi, ''Buradan Sayın Başbakan'a sesleniyorum: Lütfen Çin'in, Almanya'nın, İsviçre'nin, Venezuela'nın yaptığını yapın, nükleer santral planlarınızı bugün durdurun. Bu, Türkiye insanına gösterebileceğiniz, oy verenlere gösterebileceğiniz en büyük saygı göstergesi olur. Japonya'da yaşananlardan sonra Türkiye'ye nükleeri sokmak çok büyük bir hatadır. Herkes hata yapabilir ama geç değil. Hükümet bu karardan dönmeli. Yoksa bunun faturasını sadece hükümet değil, tüm Türkiye çekecek. Bu, Türkiye için karanlık bir gelecek demek'' görüşünü dile getirdi.

Daha sonra Timur Danış isimli bir Greenpeace üyesi, yanında getirdiği kazmayı göstererek, ''Nükleer santral çalışmalarına başlanmamalı ve kazma vurulmamalı'' dedi.