Nükleer silahsızlanma görüşmeleri belirsiz

ABD Başkanı Barack Obama'nın Kuzey Kore temsilcisi deneyimli diplomat Stephen Bosworth, Kuzey Kore'nin, nükleer silahsızlanmasıyla ilgili uluslararası görüşmelere ne zaman döneceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

10 Aralık 2009 Perşembe, 10:14
Abone Ol google-news

Temaslarda bulunduğu Kuzey Kore'den ayrıldıktan sonra geldiği Güney Kore'nin başkenti Seul'de basın toplantısı düzenleyen Bosworth, Pyongyang'da Kuzey Koreli yetkililerle samimi görüşmeler yaptığını, kesintiye uğrayan uluslararası nükleer görüşmelerin yeniden başlaması için "ortak anlayış" olduğunu ifade etti.

Bosworth, Kuzey Kore'de yaptığı samimi ve sağduyulu görüşmelerde, Başkan Obama'nın Kore yarımadasının nükleerden arınmış bölge olmasının sağlanması çağrısını naklettiğini de kaydetti.

Pyongyang'daki temaslarında Kuzey Kore lideri Kim Jong İl ile bir araya gelmediğini vurgulayan Bosworth, kendisinin de görüşme talebi olmadığını, 3 gün bulunduğu Pyongyang'da Kim ile karşılaşmadığını kaydetti.

Bosworth, 6 ülkenin katıldığı nükleer silahsızlanma görüşmelerinin nasıl yeniden başlayacağı konusunda Kuzey Koreli yetkililerle "araştırmacı görüşmeler" yaptığını da ifade etti.

Bosworth, 6'lı görüşmelerden çekilen ve mayıs ayında nükleer deneme yapan Kuzey Kore'yi, nükleer programını bitirmesini hedefleyen uluslararası görüşmelere dönmesi için ikna etmeye çalışmıştı.