NYT: Türkiye, arabulucu olabilir

İsrail'in Gazze operasyonu bir yandan tepki toplarken, diğer yandan da ateşkesin yeniden sağlanması için arabulucu olabilecek ülkeler tartışılıyor. Mısır'ın arabuluculuk konusunda Arap dünyasının ağır eleştirilerine uğraması nedeniyle, arabulucu olarak Türkiye'nin adı daha çok geçmeye başladı. Başbakan Erdoğan, saldırıların ardından dün 2 günlük Orta Doğu turuna gideceğini açıklamıştı.

Yayınlanma: 30.12.2008 - 09:16
Abone Ol google-news

İsrail'in, dünyanın birçok ülkesinde büyük tepki yaratan Gazze operasyonu nedeniyle Mısır'ın Arap dünyasının ağır eleştirilerine uğraması üzerine, İsrail ile Hamas arasında arabulucu olarak Türkiye'nin adı daha çok geçmeye başladı.

New York Times Gazetesi'nce yayınlanan geniş bir yorumda "Türkiye veya Mısır'ın arabuluculuğu ile yeniden ateş keş sağlanabilir" denildi.

New York Times Gazetesi'nce İsrail'deki Ben-Gurion Üniversitesi'nden tanınmış Ortadoğu uzmanlarından Prof. Benny Morris'in imzası ile yayınlanan bir yorumda, İsrail'in çeşitli nedenlerden kendisini tehdit edilmiş hissettiği belirtildi.

Yorumda söz konusu faktörler arasında Arap ülkelerinin İsrail devletini kabul etmemesi, Batı'daki kamuoyunun İsrail'e desteğinin giderek azalması, İsrail'in İran, Lübnan'daki Hizbullah ve Gazze'deki Hamas'dan tehdih edilmesi ile ülkedeki Arapların, hızlı artarak 2040 yılına kadar nüfusun çoğunu oluşturacağı tahminleri sıralandı.

İsrail'in, Gazze'ye yönelik operasyonların sonuçlarına ilişkin kuşkuların dile getirildiği yorumda İsrail'in, büyük bir kara operasyonundan çok, Hamas'ın füze fırlatıcıları ve savaşçılarını hedef alan küçük, sınırlı zırhlı araçlara dayanan operasyonları gerçekleştirmesinin beklenebileceği belirtilerek şöyle devam edildi:
"Ve bunların da, örgütü dize getirmesi pek beklenemez ancak Türkiye veya Mısır'ın arabuluculuğu ile yeniden geçici bir ateş keş ilanının sağlanması için yeterli baskı oluşturabilir."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye karşı başlattığı operasyonun ardından dün Ortadoğu'ya gitme kararı almıştı. Erdoğan, 2 gün sürecek ziyareti kapsamında, Suriye, Ürdün, Mısır ve Suudi Arabistan'a gidecek.


En Çok Okunan Haberler