O uçak turizmin üstüne düştü

Rusya ile yaşanan uçak krizinin sürmesi halinde Antalya’da başta turizm ve tarımda olmak üzere 80 bin kişinin işsiz kalacağı belirtiliyor. Türkiye’nin krizden dolayı kaybı ise 10 milyar doları aşacak.

16 Aralık 2015 Çarşamba, 22:07
Abone Ol google-news

Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizi ekonominin her alanında kendini gösteriyor. Türkiye’de resmi işsiz sayısının 3.1 milyonu aştığı dönemde Rusya ile krizin derinleşmesi işsizler ordusuna yenilerini ekleyecek.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Rusya ile yaşanan sorunun çözülmemesi halinde Antalya ekonomisinin büyük yara alacağını, 70-80 bin işsizin ortaya çıkacağını söyledi.

İzne gönderdiler Bölge ekonomisinin tarım ve turizm sektörlerine bağlı olduğunu vurgulayan Çetin, Antalya’da turizm alanında 250 bin civarında kişinin istihdam edildiğini, şu anda bile işten çıkarmaların başladığını vurguladı. Çetin birçok tesisin çalışanlarını kış sezonu dolaysıyla izne gönderdiğini ancak Rusya krizinin derinleşmesi halinde bunların büyük kısmının geri çağrılmayacağını anlatarak, “Tüm charter seferleri iptal edildi. Yaş sebze ve meyve ihracatında büyük bir belirsizlik var. Bu durum Antalya ekonomisini derinden etkiliyor. Rusya ile yaşanan krizin faturası Antalya ekonomisinin yüzde 30’undan fazlasına tekabül ediyor” dedi.

Turizm sektörünün 2015’te Rusya pazarında yüzde 18’lik gerilemeden, fiyat indirimlerinden, Ruble değer kaybından dolayı kayıp yaşadığına işaret ederek “Tarım sektöründe Rusya’ya ihracatımız 250 milyon dolar gözükse de Trabzon ve Mersin limanlarından ihraç edilen Antalya ürünleriyle bu rakam 350-400 milyon doları buluyor. Sadece Rusya’ya dönük üretilen dikenli hıyar, domates ve kesme çiçek türleri var ve bunlar elde kaldı” dedi.

 

Kayıp 10 milyar dolar

Öte yandan düşürülen Rus uçağı sonrasında turizm, ihracat gibi alanlarda Türkiye’nin maddi kaybının 9-10 milyar dolar civarında olacağı belirtiliyor.

Rusya, Almanya’dan sonra Türkiye’nin ikinci en büyük ticari partneri konumunda. 2015’in ilk 9 ayında Türkiye’nin Rusya’dan gerçekleştirdiği ithalat tutarı 15.8 milyar dolar iken, ihracat tutarı ise 2.7 milyar dolar oldu. Rusya geçen yıl, 5.9 milyar dolarlık hacmi ile Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 7. ülke konumundaydı.

 

Yılbaşında Rusya'ya tur yok

Yeni yılı turlarında geçen yılın gözde merkezlerinden Moskova ve St. Petersburg’a, uçak krizi nedeniyle tur programı yapılmıyor.

DHA’nın haberine göre ETS Tur Yurtiçi Turlar Müdürü Suat Özbek, mevsim itibarıyla ağırlıklı olarak Antalya’nın tercih edildiğini söyledi.

Geçen yıl özellikle St. Petersburg ve Moskova’ya Türklerin yoğun talep gösterdiğini hatırlatan Özbek, “Hatta yurtdışı talebinin yüzde 5- 6’sını bu iki kent oluşturdu. Ama siyasi kriz ortamı nedeniyle bu destinasyonları satışa açmadık” diye konuştu.