Obama, Cheney ile "derin anlaşmazlık" içinde

ABD Başkanı Barack Obama, ulusal güvenlik konusunda eski başkan yardımcısı Dick Cheney ile "derin anlaşmazlık içinde" olduğunu belirtti.

22 Haziran 2009 Pazartesi, 17:21
Abone Ol google-news

Obama, CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, "Amerikalıların güvenliğini sağlamak konusunda gerekli olanla ilgili Cheney ile derin anlaşmazlık içinde olduğumuzu düşünüyorum" dedi.

"Cheney'nin fikirlerini ifade etme hakkı olduğunu" söyleyen Obama, girişilen eylemlerin, Cheney'nin savunduklarının bazılarının aksine Amerikalılara daha fazla güvenlik sağladığını kaydetti.

Eski başkan George W. Bush döneminin başkan yardımcısı Cheney, verdiği bazı demeçlerde, Obama'nın, politikalarıyla, ABD'yi daha az güvenli duruma getirdiğini düşündüğünü söylemişti.
Cheney, geçen ay yaptığı bir konuşmada da Obama'nın terörle mücadele politikasını eleştirerek, Obama'yı "düşüncesiz" olmakla suçlamıştı.

Dick Cheney, kendi hükümetleri döneminde yapılan ve Obama hükümetinin "işkence" olarak kabul ettiği sorgulama tekniklerini savunarak, Obama'nın bu teknikleri yasaklama kararının "doğruculuk örtüsü altına gizlenmiş ve son derece akılsızca" olduğunu ve ABD'yi daha güvensiz duruma getirdiğini söylemiş, Obama'nın Guantanomo Üssü'ndeki tutukevini kapatma kararını da tepki göstermişti.