Obama da PSY'nin konserini izleyecek

ABD Başkanı Barack Obama, yıllar önce Amerikan karşıtı gösterilere katılan Güney Koreli rapçi PSY'nin sahne alacağı bir yardım konserini izleyecek.

08 Aralık 2012 Cumartesi, 12:49
Abone Ol google-news

Amerikalı sözcü, Obama ailesinin, gelenek haline gelen, 21 Aralık'ta PSY'nin sahne alacağı Washington konserine katılacağını açıkladı.

Basında çıkan haberlerde de, ''Gangnam Style''ın yıldızı 34 yaşındaki PSY'ın, Irak savaşının ilk safhalarında Güney Kore'de ABD askeri varlığını protesto eden konserlere katıldığı bildirildi.

PSY'ın, 2004 yılındaki bir konserde Iraklı tutsaklara ''yavaşça ve acı çekerek'' işkence eden ''Yankeeleri'' öldürmekle ilgili ''Dear American'' (Sevgili Amerikalı) adlı şarkıyı seslendirdiği, 2002 yılında da bir konserde sahnede ABD tankının maketini parçaladığı belirtildi.
Güney Koreli rapçi, haberler üzerine yaptığı açıklamada, yıllar önce ABD karşıtı gösterilere katıldığı için Amerikalılardan özür diledi.

Sahne adı PSY olan Park Jae-sang, ''Kişinin kendisini ifade etme özgürlüğüne minnetarım, dili doğru kullanmanın sınırlarını öğrendim'' dedi ve sözkonusu şarkı sözleriyle herhangi birini acıttıysa bunun için ömür boyu üzgün olacağını söyledi.

PSY, protestoların, savaşa olan ve o dönemde ABD askeri aracının çarptığı 2 Koreli kız çocuğunun ölümüne duyulan ''derin duygusal'' tepkinin parçası olduğunu belirterek, o dönemde dünyada savaş-karşıtı duyarlılığın yüksek olduğunun da altını çizdi.