Obama, verdiği sözleri tuttu mu?

Seçim döneminde 500'ün üzerinde taahhütte bulunan ABD Başkanı Barack Obama, başkanlığının ilk yılında bunlardan 91'ini yerine getirdi, 14 sözünü ise tutmadı.

19 Ocak 2010 Salı, 08:11
Abone Ol google-news

2009 yılı Pulitzer ödüllü internet sitesi Politifact, Obama'nın seçim kampanyası metinleri ve konuşmalarından yola çıkarak, verdiği sözleri ve bu taahhütlerin son durumunu inceledi.
Buna göre, kampanya süresince 500'ün üzerinde söz veren Obama, bunlardan 91'ini "kesinlikle" tuttu. Obama'nın iç politikaya yönelik yerine getirdiği taahhütler arasında gelişmiş üretim fonu oluşturulması, kredi kartlarıyla ilgili yasa çıkarılması, küçük işletmeler için kredi programlarının genişletilmesi ve sağlık reformuna dair bazı unsurlar gibi ekonomi başta olmak üzere birçok konu yer alıyor.

Siteye göre Obama, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi, Irak'taki savaşın bitirilmesi talimatını vermesi, Irak'ta ABD askerinin kalıcı olmayacağını açıklaması, Afganistan'a ek birlikler göndermesi ve görevinin ilk 100 gününde İslam dünyasına hitap etmesi gibi icraatlarıyla da bu konulara yönelik seçim döneminde verdiği sözlerini yerine getirdi.
 

87 taahhütte hız kesti

Başkanlığının ilk yılını tamamlayacak olan Obama, küçük işletmeler için sermaye kazancı vergisini kaldırma, hak edilmiş gelir vergisi muafiyetini genişletme gibi ekonomiye dair konular, sağlık ve ordu gibi iç politikaya dair düzenlemeler ile nükleer terörizmin önlenmesi konusunda zirve düzenlenmesi gibi bazı dış politika konularında 33 taahhüt üzerinde "kısmi başarı" sağladı.

Siteye göre, ABD Başkanı, 87 taahhüdünü gerçekleştirmede ise hız kesti. İç politikada eşcinsellere yönelik sözlerini yerine getirmeyi yavaşlatan Obama, dış politikada da Iraklı mültecilere yardım etmek için uluslararası grup oluşturma ve bu mültecilere en az 2 milyar dolar yardım sağlama ile "İslam kentlerinde 'Amerika Evleri' açmak" gibi konuları ağırdan alıyor.

-14 SÖZÜNÜ TUTMADI-

Aralarında Guantanamo üssünün kapatılması süreci, petrol ve gaz vergilerine dair yasal boşluğu giderme, sağlık reformu gibi bazı düzenlemeler ile ekonomiyi canlandırmaya dair adımlara ilişkin 275 sözünü yerine getirmek için "hala uğraşan" Obama, Kıbrıs'ta siyasi çözüm için uğraş verme, Irak'taki askerlerini geri çekmeye başlama, Irak ve komşuları ile güçlü diplomatik çabalar başlatma, İsrail'e önümüzdeki 10 yılda 30 milyar dolar destek sağlama, Afgan askerlerini yetiştirme ve ekipman sağlama gibi konularda da verdiği sözleri yerine getirmek için "hala çaba harcıyor".

Obama, başkanlık döneminin ilk yılında seçimler boyunca verdiği 14 sözünü de tutmadı. Bunlar arasında, kongredeki sağlık reformu görüşmelerinin televizyonlardan yayımlanması, lobicilere yönelik daha sıkı kurallar getirme, eyaletlerin eşcinsellere eşit haklar tanımasını sağlama, yıllık geliri 50 bin dolardan az olan yaşlılardan gelir vergisi almayı sonlandırma gibi konular var.

Site, Obama'nın 1915 yılı olaylarına dair "soykırım" sözünü kullanmamasını da "tutmadığı sözler" arasında gösterdi.

Siteye göre, seçim kampanyası döneminde değişim taahhüdünde bulunan Obama, görevinin ilk yılında önemli ilerlemeler sağlasa da bazı sözleri "Washington'daki gerçeklikler karşısında hız kesti". Yine de Obama'nın dünyayı saran ekonomik krize rağmen seçim programındaki sözlerini yerine getirmede başarı sağladığı belirtiliyor.

 

Obama'ya halk desteği düşüyor

ABD Başkanı Barack Obama, görevinin birinci yılını doldurmaya hazırlanırken, başkanın performansını onaylayan Amerikanlıların oranında düşüş olduğu görülüyor.

Washington Post ve ABC News'in 1083 yetişkinle telefon görüşmelerine dayanan ortak anketinde, bir yılını dolduran Obama'ya halkın bakışı değerlendirildi.
Yeni anket, Obama'nın göreve geldiğinin 100. gününde yapılan kamuoyu yoklamasıyla karşılaştırıldığında, ABD Başkanının performansını onaylayan Amerikanlıların oranında düşüş olduğunu gösterdi.

Buna göre, önceki ankette yüzde 63'lük kesim Obama'nın "iyi iş çıkardığını" düşünürken, bu oran şimdilerde yüzde 47'ye gerilemiş durumda. Obama'nın genel performansında ise yüzde 53'lük kesim onu destekliyor. Bu oran göreve ilk geldiğinde yüzde 68 idi.

Ayrıntılara bakıldığında da Obama'nın icraatlarını geçen yıl yüzde 93 oranında onaylayan Demokratların bu olumlu bakışının yüzde 87'ye düştüğü görülüyor. Obama'nın çabalarını onaylayan Cumhuriyetçiler ise yüzde 20 oranında kalıyor. Ankete göre, iki taraf arasındaki bu bakış farkı, Bill Clinton, George H. W. Bush, Ronald Reagan gibi önceki başkanlardakinden daha büyük, ancak George W. Bush'un ikinci dönemine göre neredeyse eşit.
 

Irksal bakışlar farklı

Bunun yanı sıra Obama'nın göreve geldiğinin 100. gününde yapılan ankette 18-29 yaş arası gençlerin yüzde 76'sının Obama'yı onayladığı görülüyordu. Ancak bu oranın yeni ankette yüzde 62'ye düştüğü görüldü.

Anket, Obama'yı değerlendirmede ırksal bölünmelerin de olduğunu gösteriyor. Afrikalı Amerikalılar, geçen yılki ankettekiyle aynı biçimde, Obama'nın icraatlarını kararlılıkla destekliyor. Ancak bu oranın beyazlarda, geçen yıla göre yaklaşık 20 puan düştüğü görülüyor. Geçen yıl beyazların yüzde 62'si Obama'nın performansını beğenirken, bu oran şimdilerde yüzde 44 düzeyinde.

Özetle Amerikalıların 3'te 1'inden fazlası, Obama'nın beklentilerinin altında performans gösterdiğini düşünüyor.
 

Değişimi başardı mı?

Amerikalılar, Obama'nın seçim kampanyasındaki önemli taahhütlerini yerine getirip getirmediği konusunda da ikiye ayrılmış durumda. Ankete katılanların yarısı, Obama'nın adaylık sürecinin ana teması olan değişimi getirdiğini söylüyor. Buna katılmayanlar ise yüzde 49. Geçen yılın Nisan ayında Obama'nın değişimi sağladığını söyleyenler üçte iki çoğunluktaydı.
Obama'nın "Washington'a ihtiyaç duyulan değişikliği getirdiğini" düşünenlerin oranı yüzde 50. Beyazlar arasında da geçen yılın Nisan ayında, yüzde 58'i Obama'nın bunu başardığını söylerken, bu oran şimdi yüzde 41'e geriledi.

Obama hâlâ "güçlü lider"

Ankete katılanların yüzde 53'ü Obama'ya, ülkenin geleceğine yönelik konularda doğru karar alabileceği konusunda az güven duyuyor. Yine de kongredeki Demokratlar ve Cumhuriyetçilerle karşılaştırıldığında Obama'ya bu konuda daha çok güvenildiği ortaya çıkıyor.
Öte yandan, halkın yüzde 63'ü Obama'nın "güçlü lider" olduğunu düşünüyor. Bu oran geçen yılın Nisan ayında yüzde 77 idi.