Obama'dan İran açıklaması: Tüm yolların önünü tıkadık

ABD Başkanı Barack Obama, P5+1 ülkeleriyle varılan anlaşma sonucu İran'ın nükleer bombaya sahip olmasının önünün kesilmesi ile İran’da uzun süredir tutuklu bulunan ABD vatandaşlarının serbest bırakılmasını, yürüttükleri “akıllı diplomasinin” meyvelerini vermesi olarak nitelendirdi.

17 Ocak 2016 Pazar, 20:51
Abone Ol google-news

Obama, İran’la nükleer müzakerelerde varılan anlaşmanın uygulanmaya başlanması ve İran’da tutuklu bulunan bazı Amerikalıların serbest bırakılmasına ilişkin Beyaz Saray’da kameralar karşısına geçti. 

Obama'nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

-  “Nükleer anlaşma altında İran, nükleer bir bombaya sahip olamayacak. Bölge, ABD ve dünya daha güvenli olacak. İran’ın nükleer bomba elde etmesinde kullanabileceği tüm yolların önünü tıkadık”

- “Eğer İran aldatmaya kalkışırsa, eğer onlar gizlice nükleer bombaya sahip olamaya çalışırsa, yakalarız”

Obama, nükleer anlaşmanın İran’la aralarındaki farklılıkların tümünü çözmeyeceğini, ancak bunun önemli diğer meselelerin de çözüme kavuşturulması için kendilerine fırsat sunduğunu dile getirdi.

Bu doğrultuda, İran’ın nükleer bombaya sahip olmasını önlemek için dün önemli bir adım atıldığını hatırlatan Obama, geçtiğimiz günlerde de Basra Körfezi’nde İran tarafından alıkonulan ABD botları meselesinin çok kısa sürede çözüldüğünü anımsattı.