Öcalan: 30 yıllık savaş sonuçlanma aşamasında

PKK lideri Abdullah Öcalan, "30 yıllık savaş, büyük bir demokratik müzakereyle sonuçlanma aşamasındadır" açıklamasını yaptı.

16 Ağustos 2014 Cumartesi, 15:26
Abone Ol google-news

İmralı'da dün HDP heyetiyle görüşen Öcalan, çözüm süreci için "Sadece Türkiye'de değil tüm bölgede barış ve özgürlükler temelinde model olacak tarihi imkanlar barındırmaktadır" dedi.

HDP Grup Başkan Vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Öcalan'la, dün, İmralı'da yaptıkları görüşmenin ardından PKK liderinin sözlerini yazılı bir açıklamayla duyurdu.

Açıklamaya göre PKK lideri Abdullah Öcalan, "30 yıllık savaş, büyük bir demokratik müzakereyle sonuçlanma aşamasındadır" dedi ve şu ifadeleri kullandı.

"Demokratik müzakere süreci tarihi ve toplumsal olarak derin bir anlama sahiptir. Etkileri ve sonuçları çok büyük olan bir süreçten geçiyoruz. Bu süreç sadece Türkiye'de değil tüm bölgede ağır sorunların çözümüne dönük barış ve özgürlükler temelinde model olacak tarihi imkanlar barındırmaktadır."

"FAŞİZAN POLİTİKANIN AŞILMASINA YÖNELİK ZEMİN SAĞLADI"

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını da değerlendiren Öcalan, "Seçimin en tarihi sonucu 90 yıllık içe kapanmış aşırı milliyetçi ve faşizan politikaların aşılmasına dönük bir zemin yaratmış olmasıdır." dedi.

"Bu sonuçlarla HDP günümüzün demokratik ve etkin muhalefeti, yarınların da en geniş tabanlı demokratik iktidarı olacaktır. Bu demokratik iktidarda, inançları nedeniyle her türlü baskının ve nefret söyleminin mağduru olan Alevilerden HES'lerle suları talan- eko sistemi tahrip edilen köylülere, yaşam tarzını tehdit altında gören insanlardan geleceksizleştirilen ve lümpenleşmeye itilen gençliğe; her gün vahşi bir cinayetle katledilen kadınlardan; taşeron sistemiyle üç kuruşluk nafaka uğruna emeği değersizleştirilen ve iş cinayetlerinde katledilen emekçilere varana değin herkes kendisini bu demokratik programın teminatı altında hissedecektir."

Kaynak: HDP