ODTÜ'ye tepeden inme yurt

AKP’nin hedefinde olan ODTÜ’ye şimdi de KYK denetiminde yurt yapılacak.

14 Eylül 2018 Cuma, 22:48
Abone Ol google-news

ODTÜ arazisinden eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yol geçirmesinin ardından şimdi de kampus içinde yer alan 40 dönüm arazinin 49 yıllığına Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) tahsis edildiği ortaya çıktı. Yurtlarda dini sohbetlerle bilinen KYK, AKP ideolojisini, “kendi yöneteceği yurtlarla” ODTÜ’ye taşıyacak.

Gökçek döneminde, yol açmak için polis desteğiyle ODTÜ ormanlarına girerek, büyük bir ağaç katliamına imza atmasının ardından rektörlük, 40 dönüm arayi 49 yıllığına Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı KYK’ye bedelsiz olarak tahsis etti. Mimarlar Odası’nın mahkeme kararı ile ulaştığı protokolde, ODTÜ’nün geleceğine ilişkin skandal ayrıntılar yer aldı. Protokole göre, ‘bedelsiz’ olarak tahsis edilecek alanda ODTÜ’nün söz hakkı olmayacak.

ODTÜ’de yurt dönüşümü

İmzalanan protokolle KHK yurdu açılması ODTÜ’de öğrenci barınması için bir ilk olacak. ODTÜ içinde KYK’ya ait bir yurt bulunmazken, yeri henüz kesinleşmeyen yurt protokole göre, binanın işletilmesi, bakımı, onarımı, korunması ile giderleri KYK’ye ait olacak. ODTÜ dışından öğrencilerin kabul edilmeyeceği protokole göre, yurt teslim tutanağı ile KYK’ye teslim edilecek. Yurt alanındaki ağaçların taşınması ve başka bir bölgeye dikilmesinden de KYK sorumlu olacak. Protokoldeki en dikkat çekici madde ise, 40 dönüm arazide inşa edilecek yurt binalarına öğrenci yerleştirilmesi ve barındırma işleminde sadece KHK’nin değerlendirme kriterleri geçerli olacak. Bu kapsamda rektörlüğe bağlı 19 öğrenci yurdunun bulunduğu ODTÜ’de ilk kez üniversite yönetiminin sözü geçmeyecek. ODTÜ’nün kendi yönetiminde bulunan yurtlarda öğrencilere sunulan imkânlar da KYK’nin üniversiye girmesinin ardından tartışma yaratacak. Öğrencilerin dönem dönem yurtlara ilişkin sorunlarını üniversite yönetimi ile çözdükleri yurtların yanında ilk kez ‘devlet destekli’ bir yurt olacak. Bu kapsamda KYK’nin Diyanet ile imzaladığı protokol kapsamında artık ODTÜ’de ‘Manevi Rehberlik’ için bir din görevlisi bulundurulabilecek.

‘Masum değil’

ODTÜ yönetimi ile KYK arasında yapılan protokole tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, protokolün “masumane bir ihtiyaç” olmadığını belirterek, “Birçok kurumun ODTÜ’den arazi istediğini biz duyuyoruz ve biliyoruz. Bunların başında Merkez Bankası geliyor. Birçok kurum da sıraya girmiş durumda. Yani ODTÜ arazisi parsel parsel tahsis yapılabilecek bir bölüşüm sürecinin parçası gibi görülüyor” dedi.