Öğrenciler sansürü sıfırlıyor

Yasaklanan ‘Nymphomaniac’ filmi üç üniversitede gösterilecek.

07 Nisan 2014 Pazartesi, 23:33
Abone Ol google-news

 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sinema Topluluğu (ODTÜ SiTop), Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü (BÜ(S)K) ve İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Sinema Topluluğu, bugün, ünlü yönetmen Lars Von Trier’in “Nymphomaniac” filmini üniversitelerinde göstererek filmin Sinema Genel Müdürlüğü’nce yasaklanmasını protesto edecekler. Gösterimler Boğaziçi Üniversitesi’nde saat 17.30’da, ODTÜ ve İTÜ’de ise saat 19.00’da gerçekleşecek.

Toplululukların “Sansürü sıfırladık” başlıklı açıklamasında “Sokakta katil, evinde hırsız hükümet, sinemaları öldürüp AVM yapıyor, fonlarımızı çalıp muhafazakâr sanat üretimini dayatıyor” ifadeleri yer alırken; ODTÜ SiTop Başkanı Ergin Demirhan “Bir sanat eserinin insanların erişiminden alıkonulmasının yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden de filmi üniversitedeki arkadaşlarımıza ulaştıracağız” dedi.

İTÜ Sinema Kulübü Başkanı Öner Gündoğdu ise sonrasında da üniversitelerinde filmin gösterimini yapacaklarını, üniversiteliler olarak hayatın her alanındaki sansüre ve baskılara karşı bu yasağı deleceklerini söyledi.

33. İstanbul Film Festivali’nin programında da yer alan “Nymphomaniac” filminin, sonrasında Anadolu’daki üniversitelerde de gösterileceği öğrenildi.