'Öğretmenlere minnet borçluyuz'

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, "Tek tek bireyler olarak ve toplum olarak öğretmenlerimize minnet ve şükran borçluyuz" dedi.

05 Ekim 2011 Çarşamba, 08:01
Abone Ol google-news

Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajda, öğretmenlerin en temel insan haklarından biri olan eğitimden; ırkı, cinsiyeti, dili veya dini ne olursa olsun, bütün çocukların eşit olarak yararlanmaları, sağlıklı, özgür ve mutlu bir biçimde büyüyüp gelişmeleri için her türlü olumsuzluğa kendilerini siper ederek görevlerini yaptıklarını belirtti.

Dinçer, her insanın yaşamında silinmez izler bırakan, her çocuğun kendi yolunu bulmasında ona rehberlik eden öğretmenlerin heyecan duyarak, inanarak, severek, fedakarlık göstererek sürdürdükleri bu uğraşın bilgi toplumundaki yeri ve öneminin geçmişle kıyaslanmayacak kadar büyük olduğunu aktardı. Cumhuriyetin ilk yıllarında başlatılan eğitim seferberliğinin öncüleri olan öğretmenlerin fedakarca çabalarının toplumu bugünlere taşıdığını vurgulayan Dinçer, şunları ifade etti:

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en çok fedakarlık isteyen meslek olarak nitelediği öğretmenlik, belki maddi tarafı ile değil ama manevi yönüyle en büyük tatminin yaşandığı, öğretmen olmanın sorumluluğu ve onurunun her türlü değerin önüne geçtiği bir uğraştır. Diğer meslek gruplarından farklı olarak malzemesi insan olan bir sanatı icra eden öğretmenlerimizin etkisi, öğrencileri ve okulla sınırlı olmayıp aynı zamanda toplumu da etkileme gücüne sahiptir. Çocuklarımızı çağın gerektirdiği her türlü bilgi, donanım ve beceriyle zenginleştirerek yaratıcı, üretken, bilgiyi hayatının içinde kullanabilen nesiller olarak yetiştirme hedefimizin en önemli unsuru olan öğretmenlerimizin '5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü'nü kutluyorum. 'Başöğretmen' Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm değerli öğretmenlerimizi de rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum."